Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

kitapokumakistermisin.com

Corona Karantinası nedeni ile geçici süre ile kitap paylaşımı yapamıyoruz. Tekrar başladığımızda face book sayfamızdan bilgi vereceğiz.

Bir araştırmaya göre ortalama 70 yıl süren bir yaşam içinde mecburi ihtiyaçlar olan yeme içme, banyo vb. işlere gerekli zaman ayırdıktan sonra geriye kalan saatler okuyarak değerlendirilse dahi 5.000 civarında kitap okunabilirmiş.

Zaman bu kadar kıymetli ve kısıtlı iken ve okunması gereken binlerce kitap varken yapılması gereken en doğru yöntemlerden biri, sık okuyanlardan kitap önerileri almak olur diye düşündük ve çok uzun yıllardır kitaplarımızı okur arkadaşlarımızın önerisi ile seçip okumayı tercih ettik.

Her görüşten her kültürden eserler okumaya çalışıyoruz.

Tek yönlü okumaların kişiyi fanatizme götürdüğünün farkındayız.

En tehlikeli cehaletin, okur yazar olduğu halde kitap okumayanlarda ortaya çıktığını gördük.

Başkalarının cehaletinden önce kendi karanlığımızı yırtmak için okumaya ısrarla devam ediyoruz.

Okuduklarımızı zaten yıllardan beri kitapla ilgilenen herkesle paylaşmaya çalışıyorduk. PTT Kargonun "Ucuz Kitap" kargo uygulamasını görünce bu paylaşımlarımızı sanal dünyada da yapabilir miyiz diye düşündük ve yola çıktık.

İyi ki de çıkmışız. Çok güzel ve bize değer katan kitap dostlukları edinmeye ve bu dostlar aracılığı ile yeni kitaplarla tanışmaya başladık.

Sitemizde paylaşmaya çalıştığımız kitapları düzenlerken de akıcı ve farkındalık oluşturduğuna inandığımız kitapları 5 yıldız ve sırası ile 4 ve 3 yıldız vererek gruplandırdık.

Bu gruplamadan amacımız zamanı kısıtlı okurlara başladığında elinden bırakamayacağı yapıcı eserlerle buluşturup, okuma alışkanlığının yerleşmesine katkı da bulanabilmek.

Bizler ortalama okurlarız ve kitaplarla ilgili tasnif ve değerlendirmelerimizde edebi bir yaklaşım beklenilmemesini rica ederiz.

Eleştirmen hiç değiliz. Çok değerli bir eserin 3 yıldızlı kitap kategorisinde olması öyle bir esere saygısızlık olarak değerlendirilmemesini sadece okuma alışkanlığı oluşturmada öncelik almadığı için orada sergilediğimizi hatırlatmak isteriz.

Asla bir yazara, esere, yayınevine, tercümana, editöre ve verilen onca emeğe saygısızlık yapmak istemeyiz.

Bir eser nefret ve terör suçu içermediği, cinselliği istismar etmediği müddetçe okumaya ve paylaşmaya hazırız.

Kendi çocuklarımıza okumaları için önermeyeceğimiz kitapları bir başka okurla da paylaşmayı düşünmeyiz.

Kitap paylaşımlarımız için oluşturduğumuz mütevazi bütçemizle devam ediyoruz.

Bu paylaşımlarımızı yaparken herhangi bir isim altında hiçbir nedenle ne para ne de başka bir beklentimiz olmadı, bundan sonra da olmayacaktır.

PTT Kargo, "Ucuz Kitap" kargo uygulamasına devam ettiği sürece bizler de bu uğraşımıza devam etmeye çalışacağız.

Bir kitap daha okunsun diye,

Bir kişi daha okusun diye tüm çabamız...