Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Seyirci Kaldığım İçin Özür Diliyorum

 Sabahın saat 5’i oldu bu satırları yazmaya başlarken. Saatlerdir düşünüyorum, yatağımda daha fazla dönmeye katlanamadım ve kalkıp masamın başına geçtim. Ben huzursuzluk içinde kıvranırken uyuyacak yer bulamayan, soğukta kıvranan çocuklardan özür dilemek istedim.

İzlemediğim bir milli maçta belki sayıları ikiyüzü bulacak kayıplarını anan Fransız halkını ve onlara yanlarında olduklarını söylemek, haykırmak isteyenleri yuhalayanlar adına özür dilemek istedim.

Yine izlemediğim bir maçta Ankara’da katliama uğrayan arkadaşlarımı anmak isteyenlerin yuhalanmaları sebebiyle özür dilemek istedim. Kana susamış bir sürünün yaşadığı topraklarda hala yaşıyor olduğum için özür dilemek istedim. İnsanların evlerini basıp, duvarlarına "itaat et ya da öl" diye yazanların olduğu bir ülkede yaşamaya devam ettiğim için özür dilemek istedim.

Daha bugün okuduğum araştırma şirketi Pew’in araştırmasında Türkiye’nin yüzde 8’inin IŞİD’e sempati duyduğu sonucu ortaya çıkmış, bunu gördüm, belki oran daha fazladır veya daha az, bunun için özür dilemek istedim. Kandan keyif alanları bir türlü azaltamadığımız, hatta sayılarının katlanarak artışını izlediğimiz için de özür bir borç elbet.

Fransa için üzüldük, belki ağladık ama daha bir gün once Beyrut’ta olanı görmedik ya, bunun için özür dilemek istedim.

Yemen’de bir caminin patlatılmasıyla ölenler vardı göremedik, görmedik, özür dilemek istedim. Irak’ta yaşanan patlamayı duyuramadığımız ve belki artık bunun rutin olduğunu düşündüğümüz için de. Suriye’de her gün ölen yüzler için özür dilemek istedim.

Ölsünler diye açılan sınırlar, öldürsünler diye katillere TIR’larla verilen silahlar için özür dilemek istedim. Açılan sınırlar demişken, yollanan uçaklar, o uçaklarla Libya’dan, Tunus’tan ve dünyanın dört bir yanından katil olma hevesiyle Türkiye üzerinden Suriye’ye sokulanlar için özür dilemek istedim.

Türkiye’nin dört bir tarafını gezdim, daha da gezmek istiyorum, daha fazla insanını tanımak, daha fazla güzelliğini görmek, güzelliğe şahit olmak. Bu fırsatı yaratamayan insanlar var, özür dilemek istedim. Ãœlkemin her yanından ’burası da ranta açılacak, açılmadan görün’ çağrısı yapılıyor, bunun için özür dilemek istedim. Dünyanın dört bir yanında ağlayanlar için özür dilemek istedim.

Sonra, sonra akademinin başına Fransa’da yaşanan katliamı yumuşatmak için geçmişte Fransa’nın yaptığı katliamları öne süren ama o katliamların yasal destekçisi Adnan Menderes’i öve öve bitiremeyen iki yüzlülük için özür dilemek istedim. Sonra o ’adam’ı akademinin başına getiren, onunla beraber gayet iyi çalışan, sınırları katillere açan, kan kokusundan oy devşiren, devşirdiği kan kokulu oyla ülkeyi yönetenler için özür dilemek istedim.

Ölen, öldürülen daha doğrusu, binler için. Onların faillerini bulamadığımız için, belki birilerini öldürüp bu cinayetleri vicdanlarına yedirenlere izin verdiğimiz için. En acısı onların bunları yapacak vicdansızlığa sahip olmalarını engelleyemediğimiz ve daha da kötüsü bazen seyirci kaldığımız için de özürler dilemek istiyorum.

Her gün sokaklarda dayak yiyen, taciz edilen, öldürülern kadınlar için özür dilemek istedim.

Kesilen ağaçlar için, öldürülen kediler, köpekler, kuşlar, böcekler ve daha niceleri için de özür dilemek istiyorum.

Özür dilerken sırası gelmeyen, belki kendime dahi itiraf edemediğim şeyler için de özür diliyorum, yani özür dileyemediklerim için. Özür dileneceklerin sayısının dahi hesaplanamadığı bir ülke, bir bölge ve bir dünyada yaşamaya devam ettiğim için özür dilemek istedim. Bu dünyaya doğan her bir bebekten, burada büyüyen her bir çocuktan özür dilemek istedim.

Hakaretler için, küfürler için, yalan, dolan, hırsızlık ve her türlü hak yeme için. Elimden bu gece bu geldi. Elimden sadece bu geldiği için de özür dilemek istedim.

Özür dilemek istedim tüm bunlar ve ötesi adına. Belki siz de özür dilemek istersiniz. Gerçek bir özür ama, sözde kalmayan. Tüm içtenlik ve samimiyetinizle.

Tüm bu olanlara isteyerek ya da istemeyerek izin verdiğimiz, engelleyemediğimiz veya seyirci kaldığımız için. Belki bir başka nefretin parçası olduğumuz ve hatta belki de bunlardan birinin faillerinden ya da ortağı olduğumuz için. 
 (Çağlar Tekin ÖZÃœR DİLİYORUM başlıklı makalesi)

Bu makale 22-11-2015 tarihinden bu yana 2623 defa okunmuştur.