Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Bye Bye Türkçe

Bye Bye Türkçe

BYE BYE TÜRKÇE - Oktay Sinanoğlu / Deneme
Dilin önemini okurlarına iletmeye çalışmakta bilim insanımız. Farklı yıllarda kaleme aldığı makalelerden ve çeşitli söyleşilerinden ortaya çıkmış kitap. Derleme çok daha titizlikle tekrar basılıp okura sunulması gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü makaleler ve söyleşilerde aynı cümlelerle sık tekrarlar okuru sıkabiliyor. Dilindeki hatalara rağmen kitaba zaman ayırmaya değecektir. javascript:ntrTemp(); adresinde fragmanına göz atabileceğiniz ´The Professor and mad man´ filminde de ana dile sahip olmanın ne kadar önemli olduğunu izleyebilirsiniz.
javascript:ntrTemp(); veya javascript:ntrTemp(); adreslerinde yazar ve düşünceleri üzerine okur yorumları ve söyleşi bulacaksınız.
Arka Kapaktan:
Attila İlhan: ´ABD Bilim ve Sanat Akademisi´nin ilk ve tek Türk üyesi; iki kere Nobel adayı... Kim bu adam? Kim bu çetin Türkçe öğretim savaşçısı? Onu niye hepimiz yeterince tanımıyoruz?
Sinanoğlu, ABD nam ülkede çok genç yaşında profesör olmuş bir harika çocuk; ülkesindeki ´Amerikan Rüyası´nın yanlış yaygınlığından, Türkçe´nin itilip kakılarak, herhangi bir sömürgedeki ´yerli dili´ muamelesi görmesinden son derece rahatsız.
´Tempo: ´Sinanoğlu, dünyanın el üstünde tuttuğu bir bilim adamı. Bilim dünyasına kazandırdığı kuramları, teorileri var. Ayrıca Türkçe ile çok ilgili ve bilim için en uygun dil Türkçe diyor.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.