Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Amok Koşucusu

Amok Koşucusu

AMOK KOŞUCUSU - Stefan Zweig / Öykü

Yedi küçük öyküden oluşuyor kitap. Öyküler insanın sabırsızlığı ve sonrasında yaşadığı pişmanlık duygusunu okurun dünyasına açıyor. Zweig´i tanıyan ve seven okurların bir solukta okuyacağı bir eser.
javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); linklerinde iki okurun Amok Koşucusu hakkında yaptıkları değerlendirmeleri okumakta yarar olacağını düşünüyoruz.

´´Bir doktor da olsanız bazen bazen gurur ya da kibir, meslek etiği ve vicdanın önüne geçebilir. Tıpkı hikayedeki doktor gibi. Önce reddettiği kadına sonra yardım için çırpınan ve neredeyse bir amok koşucusuna dönüşen doktor, içini gemide beraber seyahat ettiği yolcuya açar.

Çok beğenerek okudum Amok Koşucusu´nu. Tasvirleri ve anlatımı saran, zaten kısa olması nedeniyle bir okumada bitirilen bir kitaptı. Kısa ama etkileyici... Bazı şeyleri telafi etmek ne kadar zordur değil mi?´´ (Özgül Eren´in kitap hakkında yorumu)

Kitaptan: *** "Amok mu?... Sanırım hatırlıyorum.... Malezyalılarda görülen bir tür sarhoşluk.

"Evet, sanırım. Sarhoş, çılgın malaylı demek, değil mi?" dedim.
"Sarhoştan daha fazlası. Çılgından daha fazlası. Tuhaf ve korkunç bir akıl bozukluğudur."
*** Sadece diğerlerine karşı görevi yok ki insanın kendine karşı da var, devlete karşı da, bilime karşı da var. (Sayfa, 10)
*** İnsan her şeyini kaybettiğinde, elinde kalan son şey için umutsuzca savaşır. (Sayfa, 50)
Arka Kapaktan:Stefan Zweig, 1881´de Viyana´da dünyaya geldi. Avrupa´ da iyi bir eğitim gördü. 1. Dünya Savaşı sırasında İsviçre´de ikamet etti. Savaş sonrasında ilk evliliğini Frederike von Winternit´ le yaptı. 1934´de Nazi baskısı nedeniyle ülkesini terk etti. 1939´ da ikinci evliliğini Lotte Altman´la yaptı. Sonra New York´a, ardından da Brezilya´ya gitti ve buraya yerleşti. 1942´ de intihar etti. Çeşitli sebepler söylense de bu intiharın asıl sebebi hiç bilinmedi.
Stefan Zweig, öykü ve romanlarının yanında, yazdığı yaşam öyküleriyle de hala yaşayan bir yazardır. Yaşamından geriye onlarca eser bırakmıştır. ´´Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu, Bir Çöküşün Hikayesi, Satranç, Amok Koşucusu, Muhteşem Gece, Yakıcı Sır ve Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat ´´ en ünlü eserleri arasında yer alır.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.