Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Joseph Fouche

Joseph Fouche

JOSEPH FOUCHE - Stefan Zweig / Roman - Biyografi
Fransız ihtilalinin ardından otuz yıl kadar süren kargaşa döneminde, sürekli güçlünün yanında durmayı başaran Emniyet müdürü ve politikacı Joseph Fouche´nin hayatı anlatılıyor. Yıllarca giyotinin kan döktüğü o kargaşa ortamında iktidarını ve canını korumak için yaptığı ihanetleri her zaman ki akıcı dili ile okurlar ile paylaşmakta. Zweig, Joseph Fouche için, ihanette dahilik yapabilmiş bir karakter olduğunu söylüyor. Zweig´in bir çok eseri gibi kitaplıkta bulunması gereken romanlardan biri olduğuna inanıyoruz.
javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); linkleri tıklayıp kitap hakkında yapılmış yorumları okumakta yarar olacaktır
Arka Kapaktan:
"Fouché, aklını ve iradesini kontrol edebilen, Makyavelist, gözükara, her türlü etik ilkeden yoksun, değişen ideolojilere aynı hızla uyum gösteren, iktidar zevkini maskeleyebilen bir politikacı tipidir. Zweig, Fouché´nin şahsında sadece bir politikacıyı değil, çıkar ve amaçlarını her şeyin üstünde tutan, bu uğurda önündeki her şeyi ve herkesi ezip geçen, kendini, sadece kendini düşünen insanı anlatmaktadır aslında."
-Gülperi Sert

Stefan Zweig, bu ünlü biyografik yapıtında, Fransız Devrimi´nin en kanlı günlerinde "Lyon Kasabı" adıyla tarihe geçen Fouché´nin öyküsünü anlatıyor. Fouché, devrimden terör dönemine ve monarşiye, tek başına siyasetin yönünü belirleyen her devrin adamı. Balzac´ın deyişiyle, "psikolojik açıdan çağının en ilginç karakteri." Zweig´ın, örneklerine günümüzde de sık sık rastladığımız bir politikacı tipini gözler önüne seren bu yapıtını Gülperi Sert´in çevirisiyle sunuyoruz.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.