Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Bir Ömür Nasıl Yaşanır

Bir Ömür Nasıl Yaşanır

BİR ÖMÜR NASIL YAŞANIR? - İlber Ortaylı / KİŞİSEL GELİŞİM - Söyleşi

Yenal Bilgici tarafından yazar ile yapılan söyleşi kitap haline getirilip raflardaki yerini almış. Edebiyat, sanat, müzik, seyahatler, şehirler kısaca yaşam üzerine tarihçimizin görgü, tecrübe ve düşüncelerini okurları ile paylaşmakta çalışma. İlber Hocamızın okuyup beğendiği kitap ve yazarları, izleyip beğendiği film ve yönetmenleri, dinleyip beğendiği beste ve bestekarlar ile ilgili tavsiye listeleri bulabilirsiniz. Günümüzün önde gelen entelektüellerinden bir olan Ortaylı´nın dünyası ile biraz daha yakından tanışmak için doğru bir seçim olacaktır. Öneririz.
javascript:ntrTemp(); veya javascript:ntrTemp(); adreslerinde kitap üzerine okuduktan sonra görüşlerini paylaşan blogger sayfalarına ulaşacaksınız.
Arka Kapaktan:
“Cesur olun. Kendinizi rahat hissettiğiniz alanın dışında pencereler açın. Farklı dünyalarla ancak böyle tanışırsınız. Ben hep yerimde dursaydım, dünyamı değiştirecek insanları aramasaydım, bugün tanıdığınız ben olmazdım. Bir insanın bittiği an, miskinliğe esir olduğu andır. İnsan, konforundan vazgeçmeyi göze almalıdır. Kendi dünyasını yerinden kendisi oynatmalıdır.”

- İlber Ortaylı

İlber Ortaylı, yediden yetmişe herkesin faydalanacağı, bilge şahsiyetinden ve yaşam tecrübesinden süzülen tavsiyelerden oluşan bir eserle karşımızda. İlber Hoca bu kitapta, bir insanın, çocukluktan itibaren hayatın hemen her alanında ihtiyaç duyacağı çözümleri nasıl bulabileceğini örnekler vererek anlatıyor. “Herkes kendi talihinin mimarıdır” sözünü hatırlatarak, kendi yolunu çizmenin ne anlama geldiğini tüm kritik noktalarıyla yorumluyor.

Bir ömrü hakkıyla yaşayabilmek ve yaşanan her andan tat alabilmek için önce ne lazımdır?
İnsan hayatı kaç dönemden oluşur ve her bir dönemde neleri tecrübe etmek gerekir? 15, 25, 40 ve 55 yaşları neden birer eşiktir?
İnsan kimden, ne öğrenebilir? Kendi kendini yetiştirmek nasıl mümkün olur?
Kişi mesleğini neye göre seçmelidir?
Bir işin uzmanı olmak ve o uzmanlık bilgisiyle çalışmak için nelere ihtiyaç vardır?
Bir dil, en iyi nasıl ve ne zaman öğrenilir?
En verimli sonucu alabilmek için nasıl çalışmak gerekir?
Sorumluluk sahibi bir insan, kendisi veya çocukları için nasıl bir eğitim modeli aramalıdır?
Hayata değer katmak için ne tür insanları arayıp bulmak gerekir?
Doğru kararları alabilmek için en çok kimleri dinlemek gerekir?
En iyi nasıl seyahat edilir; bir şehir nasıl dolaşılır? Hangi müze, hangi meydan, hangi sokakları görmek için dünyanın bir ucuna kadar gidilebilir?
İyi film, güzel müzik, doğru kitap nedir? Hangi temel eserleri dinlemeli, okumalı ve seyretmeliyiz?
İnsan yaşadığı şehirden tam manasıyla nasıl yararlanabilir?
“Bir Ömür Nasıl Yaşanır?”, ülkemizin medarıiftiharı olmuş bir tarihçinin gözünden, insanın hayattaki anlam arayışına, bu arayışın tadını nasıl çıkaracağına ve süreç boyunca karşılaşacağı zorluklarla nasıl baş etmesi gerektiğine dair çok özel bir kılavuz…

İlber ORTAYLI tarafından hayata dair güzel tavsiyelerin bulunduğu akıcı ve güzel bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim. Herkes kendisine göre bir tavsiye bulacaktır.

Bilgi verici, çok durağan hele çevresini bahsettiği kısımlar. Eline alan kişi sıkılmayı göze alabilir.

Kitap soru cevap şeklinde ilerliyor. Geçmişte neler yaptığından bahsediyor. Tabi burada önerilerde de bulunuyor.Kitaptan örnek; Gençler evlediğinde pahalı mobilyalar alacaklarına Türkiye veya Dünyayı gezsinler diyor. Semerkand görülmesi gereken ilk yerlerder biridir.

İlk başlarda altı çizilecek güzel nasihatler verdi sonlara doğru okurken sıkıldım. Bilgi verirken her alandan alıntı yapıyor :)