Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

80 / 20 Kuralı

80 / 20 Kuralı

80/20 KURALI / Richard Koch / Kişisel Gelişim

80 / 20 kuralından tarihte ilk defa İtalyan ekonomist Vilfredo Pareto bahsetmiş. O dönemlerde insan nüfusunun %20´sinin toprakların %80´ine sahip olduğunu fark etmiş araştırmacı. Bu tespit de olduğu gibi kitabın yazarı günlük hayatımızda yaptığımız aktivitelerin sadece %20 sinin elde ettiğimiz sonuçların %80 ini belirlediğini anlatıyor okura. Oldukça ilgi çeken bu çalışmaya zaman ayırmakta yarar olduğuna inanıyoruz.

javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); linklerini tıklarsanız kitap üzerine yapılmış oldukça detaylı yorumları okuyabilirsiniz. javascript:ntrTemp(); bu linkte 80-20 Kuralı üzerine yapılmış bir videoyu izlediğinizde kitap hakkında daha çok kanaatiniz olacaktır.

Arka Kapaktan:
Oxford’da öğrenciyken bir hocam “Kitaplar çok daha hızlı okunabilir” demişti. “Zevk için değilse, bir kitabı asla baştan sona okuma. Önce sonuç, sonra giriş bölümlerini oku; ardından yine sonucu oku. Son olarak ilgini çeken parçalara şöyle bir göz at.” Aslında söylediği şuydu: Bir kitabın değerinin yüzde 80’i sayfaların yüzde 20’sinde gizlidir.
İşte gerçek altın kural!
Bu kadar uğraşıyoruz, neden istediğimiz gibi olmuyor? Peki, hiç tahmin etmediğimiz bu satış rakamına nasıl oldu da bir çırpıda ulaştık? Yoksa değersiz şeylere boş yere zaman ve emek mi harcıyoruz? Belki de hem iş hem de özel hayatımızda bizi meşgul eden fazlalıklardan kurtulmanın zamanı gelmiştir. Richard Koch işin sırrını açıklıyor: Sonuçların yüzde 80’i sebeplerin yüzde 20’sinden kaynaklanır. O yüzde 20’yi bulun ve hayatınız sonsuza dek değişsin.

Yüzyılın iş kitaplarından 80/20 Kuralı, genişletilmiş baskısıyla ilk kez Türkçede.