Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Sırça Köşk

Sırça Köşk

SIRÇA KÖŞK - Sabahattin Ali / ÖYKÜ

Onüç öykü ve dört masaldan oluşuyor kitap. Yazar o günün iktidarının baskısından kurtulmak için öyküleri geçmiş zamanlarda veya başka coğrafyalarda yaşanmış gibi kaleme almaya çalışmış. Ancak ne kadar özen göstermiş olsa da kitap toplatılmış ve yasaklılar listesine alınmış. Kimilerine göre o dönemin derin devleti tarafından öldürülmesine neden olmuştur bu kitap. Bu vesile ile kendisini bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.
javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); adreslerinde kitabı okuyup üzerine değerlendirmeler yapan iki farklı bloger sayfasına göz atmanızda yarar olacağını düşünüyoruz.
Arka Kapaktan:
"Niçin hep acı şeyler yazayım ? Dostlar, yufka yürekli dostlar bundan hoşlanmıyorlar. ´Hep kötü, sakat şeyleri mi göreceksin ? diyorlar. ´Hep açlardan, çıplaklardan, dertlilerden mi bahsedeceksin ? Geceleri gazete satıp izmarit toplayan serseri çocuklardan; bir karış toprak, bir bakraç su için birbirlerini öldürenlerden; cezaevlerinde ruhları kemirile kemirile eriyip gidenlerden; doktor bulamayanlardan; hakkını alamayanlardan başka yazacak şeyler, iyi güzel şeyler kalmadı mı ? Niçin yazılarındaki bütün insanların benzi soluk, yüreği kederli ? Bu memlekette yüzü gülen, bahtiyar insan yok mu ?"

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.