Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Sırça Köşk

Sırça Köşk

SIRÇA KÖŞK - Sabahattin Ali / Öykü

Onüç öykü ve dört masaldan oluşuyor kitap. Yazar o günün iktidarının baskısından kurtulmak için öyküleri geçmiş zamanlarda veya başka coğrafyalarda yaşanmış gibi kaleme almaya çalışmış. Ancak ne kadar özen göstermiş olsa da kitap toplatılmış ve yasaklılar listesine alınmış. Kimilerine göre o dönemin derin devleti tarafından öldürülmesine neden olmuştur bu kitap. Bu vesile ile kendisini bir kez daha saygı ve rahmetle anıyoruz.
javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); adreslerinde kitabı okuyup üzerine değerlendirmeler yapan iki farklı bloger sayfasına göz atmanızda yarar olacağını düşünüyoruz.
´´
Yazarın bir çok kitabını okudum ve bende yeri ayrı olan iki eseri var, "Kürk Mantolu Madonna" ve "Kuyucaklı Yusuf". "Kürk Mantolu Madonna" çok güzel bir aşk hikayesi olarak kalbimde yer eden muhteşem bir eserdir. "Kuyucaklı Yusuf" ise ülkenin mevki ve makam sahibi insanlarının gerçek yüzünü gösteren, üzülerek okuduğum ve bu insanların artarak devam ediyor olması umuduma set çekiyor adeta. Gelelim "Sırça Köşk" kitabına, bir çok öykü ve en sonda yer alan masallar bölümüyle zengin bir içeriğe sahip. İçerisindeki bir çok öyküyü beğenerek okudum her zamanki gibi Sabahattin Ali´nin ustalıkla yazdığı diğer kitaplarından ayırmak mümkün değil. Her kitabında yer verdiği Anadolu insanından seçmeleri burada da bulacaksınız. Kâh ders alacak, kâh ironik dili ile gülümseyerek günümüz durumunu içiniz acıyarak anımsayacaksınız. Kitap ismini sonda yer alan masallar bölümündeki "Sırça Köşk" masalından almış ve yazarın neden bu ismi verdiğini masalı okuduğunuzda daha iyi anlayacaksınız. Bu bölümü okurken içimden geçen cümle aynen şöyleydi; Türkiyenin %60´lık kesimine bu masalı okutsak ve anlamalarını sağlasak her şey başka olurdu... Bu cümle bir temenni ve bir dua olsun umuduyla... Daha güzel daha ferah bir yaşam sürmek duasıyla, en güzeline layık olan güzel ülkemin güzel insanlarına sevgilerimle...
Mutlaka ama mutlaka okuyun, okutun...
Kitapla ve sevgiyle kalın...(Anna Anna isimli okur yorumudur).
Arka Kapaktan:
"Niçin hep acı şeyler yazayım ? Dostlar, yufka yürekli dostlar bundan hoşlanmıyorlar. ´Hep kötü, sakat şeyleri mi göreceksin ? diyorlar. ´Hep açlardan, çıplaklardan, dertlilerden mi bahsedeceksin ? Geceleri gazete satıp izmarit toplayan serseri çocuklardan; bir karış toprak, bir bakraç su için birbirlerini öldürenlerden; cezaevlerinde ruhları kemirile kemirile eriyip gidenlerden; doktor bulamayanlardan; hakkını alamayanlardan başka yazacak şeyler, iyi güzel şeyler kalmadı mı ? Niçin yazılarındaki bütün insanların benzi soluk, yüreği kederli ? Bu memlekette yüzü gülen, bahtiyar insan yok mu ?"

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.