Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Halim ile Selim

Halim ile Selim

HALİM ile SELİM - Sevan Nişanyan / FELSEFE-DİN

Yazarın hapishanede kaldığı günlerde koğuş arkadaşları ile din üzerine yaptığı felsefi sohbetleri, yine o günlerde ve hapishane şartlarında kaleme aldığı bir kitap. Tanrı ve din kavramı üzerine yapılan tartışmalardan oluşan ve yaşandığı gibi sohbet havasında tarzında kaleme alınan çalışmayı bu alana ilgi duyan okurlara önerebiliriz. Bu tür konular ilgi alanına girmeyenlerin okuması biraz zor olabilir.
javascript:ntrTemp(); ile javascript:ntrTemp(); linklerinde kitap üzerine yorumlara göz atabilirsiniz.
Kitaptan:
*** Töreye teslim olmak, insanın en değerli varlığı olan vicdanını susturmak demektir. ...Törelerine teslim olmuş toplumlar ahlaki dinamizmini yitirmiş toplumlardır. (Sayfa 81)
*** Çıkar hesabıyla ahlaki normlara uyanlara, dünyanın her yerinde ve tarihin her evresinde ne isim verilir biliyorsunuz: riyakar denir. (Sayfa 89)
Arka Kapaktan:
Zorlu cezaevi koşullarında yazılmış olan bu kitapta Nişanyan tanrı(lar)ın varlığını, ateizmi, ahlakın dini temellerini, akıl ve inanç ilişkisini, çağdaş dünyada dinlerin geleceğini, herkesin anlayacağı duru bir dille tartışıyor. Günümüzün önemli felsefi metinlerin- den biri olmaya aday bir eser.

“Ateizm ve din eleştirisi, kendini aklın ve vicdanın şahitliğine sunmuş bir İslam için hem lazım hem de kaçınılmaz olduğu gibi insan olmanın da gereğidir. Sevan Nişanyan bütün radikal eleştirilerine rağmen mertlik ve netliği ile dindarların bile saygısını hak ediyor.”
Mücahit Bilici

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.