Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Gündem

Gündem

GÜNDEM - Eric Vuillard / Roman

İsmini birçoğumuzun bildiği ve hemen hepimizin evlerinde en az bir ürünü bulunan 24 Alman firmasının çiçeği burnunda Hitler hükümeti ile yaptığı anlaşma üzerine finans desteğini nasıl sağladığını anlatarak başlıyor yazar öyküsüne. Bu destek savaş ile birlikte karşılıklı çıkar ilişkisine dönmekte ve Alman sanayiinin bu devleri toplama kamplarından ucuz, daha doğrusu bedava işci temin ederek savaşan Alman ordusunun hayati ihtiyaçlarını temin etmeye devam ediyorlar. Öyle ki bu firmalardan biri 600 civarı işciyi yakınlarında bulunan toplama kampından temin ettikten tam altı ay sonra 28 kişi sağ kalmıştır. Buna benzer çarpıcı tespit ve yorumları ile devam etmekte roman. Yüz sayfadan oluşan novella akıcı üslubu ile hemen bitiyor.
javascript:ntrTemp(); adresinde yazarla yapılmış bir söyleşiyi okuduğunuzda kitap üzerine biraz daha fikir edinebileceksiniz. javascript:ntrTemp(); bu adreste ise birden fazla okurun kısa kısa değerlendirmelerine bakmak isteyebilirsiniz.
Kitaptan: *** Anayasa hukuku da matematik gibidir, orada hile yapılmaz. (Sayfa 40)
*** Anayasal bir norm, yolunuzu bir ağaç, kütüğünün ya da polis kordonunun kestiği kudretle keser! (Sayfa 40)
*** Tuhaftır, en inanmış tiranlar, nezaket kurallarına sonuna kadar belli belirsiz bir saygı gösterirler, bütün teamülleri açıkça tepetaklak ettikleri halde usule aykırı davranmadıkları izlenimi vermek isterler sanki. (Sayfa 54)
*** ´Historia Augusta´nın bir yerinde, vaktiyle Roma Senatosunda kalkan balığı sosu hakkında saatlerce görüşme yapıldığı anlatılır. (Sayfa 63)
***  Haber bültenleri, ortada yenilmesi imkansız bir makine varmış hissiyatı yayıyordu. (Sayfa 88)
***  Papazlar, Naziler lehine oy kullanılması için minberden çağrı yaptılar, kiliseler gamalı haçlı bayraklarla donatıldı. (Sayfa 91)

Arka Kapak: 20 Ocak 1933, Berlin kışının sert ama sıradan bir günüdür. Reichstag’ın konforlu salonunda, Alman endüstrisinin önde gelen yirmi dört baronuyla Nazi yetkilileri gizli bir toplantı gerçekleştirir. Toplantının gündemi, Nazi Sosyalist Partisi ve onun şansölyesinin iktidarı ele geçirmesi ve mutlak güç sahibi olması için finansman sağlamaktır. Bu açılış sahnesi, olabilecek en kötü çalkantılara nasıl rıza gösterildiğini belgeleyecektir.
12 Mart 1938. Avusturya’nın ilhakı gündemdedir. Tarihe geçecek grotesk bir gündür; haberler dehşet verici ve önü alınmaz bir güçle ilerleyen motorize bir Alman ordusu görüntülemektedir. Gelgelelim Goebbels’in harikulade propagandası gerçeği kesinlikle yansıtmamaktadır. Söz konusu hücum gücü, görünenin aksine oldukça yapaydır; Avusturya yollarındaki panzerler tek kelimeyle dökülmektedirler. Tarihe yön veren Avusturya zaferinin ardındaki karakter gücü ve kararlılık değil, göz boyama ve blöftür.
Nazi Almanya’sının Avusturya’yı ilhakının manipülasyon, kibir ve açgözlülük üzerine kurulu perde arkasını aktaran 2017 Goncourt Ödüllü Gündem, Alman endüstrisinin Nazilerle işbirliğini belgelerken günümüz siyasetinin içinde bulunduğu kriz konusunda da esaslı bir uyarı işlevi görüyor.
“Bu canlı ve inandırıcı tarih yazımıyla Éric Vuillard göz göre göre boyun eğmenin tehlikelerine karşı uyarıyor ve en kötü senaryonun hiçbir zaman kaçınılmaz olmadığını öne sürüyor.”
NPR, Yılın Kitapları, 2018

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.