Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Türklük Sözleşmesi

Türklük Sözleşmesi

TÜRKLÜK SÖZLEŞMESİ - Barış Ünlü / SOSYOLOJİ

Kaynakçası olan kitaplar her zaman daha fazla ilgimizi çekmiştir. Bilim insanı olan yazar bu çalışmasında ´´Çoğunluk Sözleşmesi´´ kavramını yakın tarihimiz içinde okurun dikkatine sunmakta. Aslında insan, hayvan ve hatta bitkilerin dahil olduğu çoğunluk sözleşmesinin ne kadar güçlü ve ne kadar yıkıcı olabileceğini göreceksiniz. Zaman ayırmaya değen eseri bitirdiğinizde olaylara bakışınız değişebilecektir.
javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); adreslerine ulaştığınızda kitap üzerine oldukça detaylı yorumlar bulacaksınız.

Arka Kapak:

Gündelik davranışlarımızı, eyleme tarzımızı, toplumsallaşırken sergilediğimiz performansları, konuşma ve hatta susma biçimimizi belirleyen etkenlerin çoğu zaman farkında bile değiliz. Ne var ki, bunlar yalnızca gündelik hayatımızı değil, aynı zamanda tarihin uzun hafızasındaki siyasal konumlarımızı ve tercihlerimizi de etkiliyor. İşte, çoğu zaman bilinçdışı düzeyde yaşanan bu körlüğün siyasal anlamları üzerine düşünüyor Türklük Sözleşmesi.
Barış Ünlü, Türkiye’nin yazılı olmayan esas anayasasını, yani Türklük Sözleşmesi’ni tarihsel çerçevesi, işleyiş biçimleri, yarattığı imtiyazlar, zorunlu kıldığı performanslar, doğurduğu sorunlar ve karşı karşıya kaldığı kriz bağlamında ortaya koyuyor. Beyazlık çalışmalarından duygular sosyolojisine kadar kapsamlı bir çerçevede, Türkiye’nin kanayan yarası Kürt Sorunu ve Ermeni Soykırımı’ndan Barış İçin Akademisyenler’e kadar çeşitli meseleleri ele alan Ünlü, siyasal yelpazenin çok farklı noktalarında duran kişilerin bile “yeri gelince” nasıl aynı paydada buluşabildiğini sarih bir şekilde gözler önüne seriyor.
“Türklük” adı altında topaklanan benlik mitoslarını yerle bir eden bu kitap, okurunu gündelik davranış biçimlerini, ritüellerini, performanslarını sorgulamaya davet eden bir demir leblebi, negatifinden bir Türkiye Tarihi.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.