Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Dokuz Yüz Katlı İnsan

Dokuz Yüz Katlı İnsan

DOKUZ YÜZ KATLI İNSAN - Dr. Mustafa Merter / Tasavvuf - Psikoloji

Psikiyatrist Doktor olan yazar alanındaki yıllara dayanan mesleki bilgisi ile psikolji-tasavvuf arasındaki farkında olmadığımız ilişkileri ortaya koymuş. Özellikle ilk sayfalarında ders kitabı havasında giden eser ilerledikçe okurun ilgisini çekmeye başarıyor. Psikoloji ve tasavvuf alanı çalışma alanınıza giriyorsa bu değerli kitaba zaman ayırmanızı önerebiliriz.
javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); linklerinde eser üzerine kitabı okumuş olanların daha detaylı yorumlarını okumanızda yarar olacaktır.
Arka Kapaktan:
Tasavvuf ve Benötesi Psikolojisi (Transpersonal Psikoloji) "Evet bu sensin! Ama sen sadece bundan ibaret değilsin..." İsviçre ve Türkiye’de uzun yıllardır uyguladığı psikoterapi seanslarında ruhsal problemlerin envai çeşidine tanık olan Psikiyatr Dr. Merter, Dokuz Yüz Katlı İnsan’da sıradan insanı ansızın pençesine alabilen ruh sıkıntısının, içinde bulunduğumuz benlik düzeyine sıkışıp kalmaktan, bir başka deyişle "yükselmemekten" kaynaklandığını ileri sürüyor. Kısacası ben, sağlık bir yaşam sürsem, sevdiklerimle huzurlu ilişkiler kursam, yeteneklerimi ortaya koyabileceğim bir işe sahip olsam, düzenli olarak dua ve ibadet etsem bile, bir an geliyor huzursuzlanmaya başlıyorum; kafese kapatılmış bir kaplan gibi "kendi katımda" bir aşağı bir yukarı asabi asabi dolanmaktan kendimi alamıyorum. Ve bu, varoluşsal anlamda kendimi geliştirememekten kaynaklanıyor. Merter, modern psikolojiden postmodern bilinç katagorileri kuramcılarına ve tasavvuf literatürüne kadar oldukça zengin bir kaynakçaya dayanan eserinde, çok katlı ego/nefs modelini oraya koyuyor ve benötesi (transpersonal) psikolojisinin kendine özgü terapi teknikleri çerçevesinde "yükselmenin sırlarına" işaret ediyor.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.