Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Fahrenheıt 451

Fahrenheıt 451

FAHRENHEIT 451 - Ray Bradbury / ROMAN - Distopya

Kitap sayfaları, ateşin sıcaklığı 451 Fahrenheit derecesine ulaştığında yanmaya başlarmış. İsmini buradan almış. Kitapların yakıldığı günlerde geçmekte öykü. İnsanlar, kitaplar olmadığından, (sanki bugünlerde olduğu gibi), televizyon program ve haberleri üzerinden yönetilmekte. İzlemek, okumaktan kolay. Kolayı tercih edilince öne düşen bilgiler sorgulanmada kabul edilmekte. Kitaplar olmayınca geçmiş de kalmıyor. Geçmişi olmayanın ise geleceği de kalmazmış. Korku ile kuşatılmış zihinler sadece günü kurtarmaya ve otorlteye itaat ederek yaşamaya çalıştıkları bir dünya.
Bu tür ilginizi çekiyorsa ve özellikle kitapların önemini bir kez daha hatırlamak üzere okunabilir, önerilebilir.

Okuna Muggle, Cahil Okur ve Kitap Yorum linklerinde üç farklı blog sahibinin eser üzerine yaptıkları incelemeleri okumanızı öneririz.

Arka Kapaktan:
Yazılmış en iyi bilimkurgu romanı. İlk okuduğumda, yarattığı dünyayla kâbuslar görmeme sebep olmuştu. -Margaret Atwood

Öyle bir eser ki, hakkında ne söylesem eksik kalır. -Neil Gaiman
Hugo En İyi Roman Ödülü
Prometheus Şeref Kürsüsü Ödülü
Ray Bradbury sadece bilimkurgunun değil fantastik edebiyatın ve korkunun da yirminci yüzyıldaki ustalarından biri. Bilimkurgunun iyi edebiyat da olabileceğini kanıtlayan belki de ilk yazar. Yayımlandığı anda klasikleşen, distopya edebiyatının dört temel kitabından biri olan Fahrenheit 451 ise bir yirminci yüzyıl başyapıtı.
Guy Montag bir itfaiyeciydi. Televizyonun hüküm sürdüğü bu dünyada kitaplar ise yok olmak üzereydi zira itfaiyeciler yangın söndürmek yerine ortalığı ateşe veriyordu. Montag´ın işi ise yasadışı olanların en tehlikelisini yakmaktı: Kitapları.
Montag yaptığı işi tek bir gün dahi sorgulamamıştı ve tüm gününü televizyonla kaplı odalarda geçiren eşi Mildred´la beraber yaşıyordu. Ancak yeni komşusu Clarisse´le tanışmasıyla tüm hayatı değişti. Kitapların değerini kavramaya başlayan Montag artık tüm bildiklerini sorgulayacaktı.
İnsanların uğruna canlarını feda etmeyi göze aldığı bu kitapların içinde ne vardı? Gerçeklerin farkına vardıktan sonra bu karanlık toplumda artık yaşanabilir miydi?
Fahrenheit 451, yeryüzünde tek bir kitap kalacak olsa, o kitap olmaya aday.
Mutlu olmamız için gerekli her şeye sahibiz, ama mutlu değiliz. Bir şey eksik. Etrafa bakındım. Ortadan kaybolduğunu kesinlikle bildiğim tek şey, on-on iki yıldır yaktığım kitaplardı.
Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.