Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Utopıa

Utopıa

UTOPIA - Thomas More / FELSEFE - Sosyoloji

Beş yüzlü yaşlarını geride bırakmaya başlayan ´Utopia´ ideal bir toplum ve onu oluşturan ideal insan özelliklerinden bahsetmekte. Kitap, Thomas More´un, arkadaşı Peter Gilles ve bir seyyah olan Raphael Hythlodaeus’in sohbet etmesi, seyyahın onlara gördüğü bir adayı ve buradaki düzeni anlatmasını konu ediniyor. Bahsedilen adanın ismi ´Utopia´dır ve Yunancada ´Olmayan Yer´ anlamına gelmektedir. Ada mükemmel-ideal toplum düzenine kavuşmuş ve herkesin hayatın her alanında denk ilişkiler kurduğu, bilim ve sanata değer verilen bir düzen kurulmuştur. Soru cevaplarla devam eden kitap insan hayatına önem verilmesi gereken bir düzenin nasıl kurulacağını satırlar arasında okurun gözü önüne koymakta. İsteyenler Thoma More´un hayatının anlatıldığı ´´Her Mevsimin Adamı´´ isimli javascript:ntrTemp(); sinema filmini de izleyebilirler.
avascript:ntrTemp(); ile javascript:ntrTemp(); linklerinde bu ölümsüz eser üzerine yapılmış değerlendirmeler bulabilirsiniz.
Kitaptan: *** Bir kadını kocasının gözünde en çok yükselten şey, güzellik değil, dürüstlük ve alçak gönüllülüktür. Çoğu zaman güzellik sevgiyi uyandırır, ama bu sevginin kalması, sürekli olması için, erdem ve uysallık gerekir.
*** Kendini beğenmek öyle bir cehennem yılanıdır ki, insanın yüreğine sinsice süzülüp girer, onu zehirleyip gözünü kör eder, daha güzel bir hayata giden yoldan saptırır onu.
*** Ütopyalılar aklı başında insanların, yıldızlar ve güneş dururken, bir incinin ya da bir elmasın cılız parıltısına düşkünlüklerine şaşarlar. Bir koyunun sırtında taşıdığı yünün en incesinden yapılmış giysiler giyiyor diye bir insanın daha soylu, daha değerli olacağını sanması deliliktir onlar için.
Arka Kapaktan: Utopia kelimesi, Thomas More tarafından üretilmiş ve günümüze kadar gelmiştir. More, Yunanca yer anlamına gelen sözcüğün önüne iyi anlamına gelen eu ve yok anlamına gelen ou takılarını birlikte çağrıştıran bir hece getirmiş, böylece aynı anda iyi yer ve yok yer, yani olmayan yer anlamını taşıyan bir tür cinas yapmıştır.1516 yılında yazılan Utopiada More, var olmayan bir kurgusal adada ütopialıları, onların yaşam biçimlerini, mülkiyet ilişkilerini ve aile yapılarını anlatır. More, Utopia ile kendi ideal düzenini kurarken döneminin İngilteresine de ağır bir eleştiri getirir.Utopiada Thomas More okura, Herşeyin herkese ait olduğu, zengin ve fakir kavramlarının olmadığı, insanların bütün ihtiyaçlarının karşılandığı bir dünya taslağı sunar.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.