Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Yetenekli Çocuğun Dramı

Yetenekli Çocuğun Dramı

YETENEKLİ ÇOCUĞUN DRAMI - Alice Miller / Çocuk Eğitimi

Kitabı ´´Çocuk Eğitimi´´ kategorisinde sınıflandırdık mecburen. Aslında kitap hem anne baba hem çocuğun eğitimi üzerine denebilir. Çocuklarımızı birlikte yaşam yolculuğumuzu sürdürmeye çalıştığımız birer minik yoldaş olarak görebilirsek ilişkilerimiz ve hayatımız çok daha renkli ve keyifli geçecektir muhtemelen. Eğitim tek taraflı değil çok yönlü olduğunda, yani hem kendimiz hem onlar için ele alındığında daha etkin olacaktır. Psikolog olan yazarın bu değerli çalışması sizin ve çocuklarınızın hayatına çok şeyler katacağını umuyoruz.
javascript:ntrTemp(); ile javascript:ntrTemp(); adreslerinde bu kıymetli eseri okuyup hakkında değerlendirmeler yapmış iki farklı ´´Anne´´ okurun sayfalarına göz atmanızı hatırlatırız.
Kitaptan: *** Aşağılama zayıfların silahıdır.
***  Her insanın derininde, kendinden bile az çok gizlediği, içinde çocukluk dramının aksesuarlarının bulunduğu bir ´arka odası´ vardır. Kimseyi sokmadığı bu gizli odasına mutlaka girecek olanlar yalnız kendi çocuklarıdır. İnsan çocuk sahibi olunca odaya hareket gelir, hazırlık başlar: çünkü dramın devamı için gereken ortam sağlanmıştır.
*** Anne kollarında tuttuğu bebeğine bakar, bebek dosdoğru anneye bakar ve bu yüzde kendini bulur. fakat annenin bu sırada sadece küçük, emsalsiz, aciz yavrusunu görüyor olması; çocuğuna kendi beklentilerini, korkularını, planlarını yansıtmaması koşuluyla. İkinci durumda bebek kendini değil, sadece annesinin ´yoksunluğunu´ bulur ve kendini yansıtacağı aynadan mahrum kalır.´
Arka Kapaktan: Deneyimlerimizden ruhsal rahatsızlıklarla mücadele ederken her zaman kullanabileceğimiz çok önemli bir araca sahip olduğumuzu öğrendik. Bu araç tek ve benzersiz olan kendi çocukluk öykümüzün gerçeğini duygusal yönüyle kavrayabilmemiz, duygularımızla ona ulaşabilmemizdir... Fakat yanılsamalardan kendimizi tümüyle kurtarabilir miyiz? Her yaşam yanılsamalarla doludur; bu da, sanıyorum, gerçek bize çoğu zaman dayanılmaz göründüğü içindir. Yine de gerçek bizim için o denli vazgeçilmezdir ki, ona varamamış olmayı ağır rahatsızlıklarla ödüyoruz. Bu nedenle uzun bir süreç sonunda bize yeni bir özgürlük alanının kapılarını açıncaya kadar, acı vereceğini bilerek gerçeği keşfetmeye çalışıyoruz... Ya da buna katlanamayıp yalnızca bilişsel düzeyde bir kavrayışla yetiniyoruz. Fakat böyle yapınca da yanılsamaların alanından kurtulmamız mümkün olmuyor.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.