Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Evrenin Saklı Yüzü

Evrenin Saklı Yüzü

EVRENİN SAKLI YÜZÜ - Thomas Lepeltier / BİLİM ve TEKNOLOJİ

İçeriğini isminde anlatan bilimsel bir çalışma. Kimi bu tür kitaplarda olduğu gibi içindeki konu özellikle ilginizi çekmiyorsa anlatım sıkıcı gelebilir. Meraklılara önerilebilir.
javascript:ntrTemp(); linkini tıklayarak kitabı okuyup hakkında kısa değerlendirme yapan okurların yazdıklarına göz atılabilir. javascript:ntrTemp(); bu linkte ise daha detaylı bir yorum bulacaksınız.
Arka Kapaktan:
Çağdaş kozmolojinin tarihi birçok kez dile getirilmiştir. Çok sayıda bilim tarihi ya da popüler bilim kitabı 20. yüzyılda evrenin sırlarına yavaş yavaş nasıl erişildiğini anlatır. Özellikle yeni kitapların birçoğu evren bilimcile­rin dünyanın yaşını 13,8 milyar yıl olarak hassasiyetle nasıl ölçtüklerini betimler. Ayrıntılı ya da yüzeysel olsun, bilgi fethinin hikâyesini anlatan bu kitaplar, bugün doğru olarak nitelendirilen görüşü savunan eskinin âlimlerini deha ve sezgilerinden dolayı över. Bu kitaplar alternatif gö­rüşleri savunan diğer araştırmacıları ise en fazla yol üstünde anar, hatta onları gözlerinin önünde, daha doğrusu teleskoplarının önünde duran gerçeği görememekten dolayı eleştirir.”Modern evrenbilimin tarihi, söylendiği gibi, gerçekten bir zaferler tarihi midir? Büyük patlamadan kaynaklanan ve evrenin kökenini 13,8 milyar yıl öncesine dayandıran bilgiler tartışma kabul etmez mi? Peki ya diğer evrenbilim modelleri...Felsefeci, bilim tarihçisi ve müzmin vejetaryen Thomas Lepeltier çağdaş evrenbilime ve onun kuramlarına kafa tutan, ancak silinmekle birlikte bilim tarihinin tozlu raflarında kendine aykırı bir yer edinmiş araştırma­cıların izinde son derece keyifli bir maceraya davet ediyor okuru.