Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Beyindeki Aynalar

Beyindeki Aynalar

BEYİNDEKİ AYNALAR - Corrado Siningaglia&Giacomo Rizzolatti / Bilim

İki bilim insanının beyin üzerine yaptıkları çalışmaları kaleme aldıkları bir eser. Ayna nöronların çalışma prensiplerini paylaşırken hali ile Latince terimler sıklıkla geçmekte. Bu tarz dile hakim olmayan okurlar için sıkıcı gelebilmekte. Beyin ve bu tür bilimsel kitaplar ilginizi çekmiyorsa kitap sıkıcı gelebilir.
javascript:ntrTemp();  ve javascript:ntrTemp(); adreslerinde bu bilimsel çalışma hakkında yapılmış bir kaç farklı okur yorumuna ulaşabilirsiniz.
Arka Kapaktan: Duygularımız ve eylemlerimiz son derece bulaşıcıdır. Birinin ağladığını, güldüğünü, iğrendiğini veya acı çektiğini görünce, bu duyguları bir bakıma paylaşmış oluruz. İyi bir aktör, müzisyen veya sporcunun yeteneklerini en iyi şekilde sergilediğini gördüğümüzde, onlarla aynı deneyimi yaşıyormuş gibi hissedebiliriz. Tüm bunlara rağmen, bu güçlü paylaşma deneyiminin insan beyninde nasıl meydana geldiği ancak çok kısa bir süre önce, ayna nöronların keşfiyle anlaşıldı. Bu çığır açıcı, heyecan verici kuramı paylaşan ve kolayca anlaşılabilir bir üslupla yazılan Beyindeki Aynalar son 50 yılın en büyük bilimsel keşiflerinden birinin öyküsüdür.

“Herkesin anlayabileceği şekilde yazılmış, uzun süredir beklenen bir kitap olan Beyindeki Aynalar’dan anladığımız kadarıyla, bu fikir sağ salim gün ışığına çıkmış gibi görünüyor.”
-Nature-

“Ayna nöronlarının keşfi son on yılların en önemli ve en az bilinen öyküsüdür.”
- V.S. Ramachandran, Beyindeki Hayaletler ve Öykücü Beyin’in yazarı-

“Bu alanla ilgilenen herkesin okuması gereken, seçkin, kolayca okunabilir bir kitap.”
-Metapsychology Online-

“Mükemmel ve neredeyse olmazsa olmaz bir anlatı; merak uyandıran bir okuma, güvenilir, anlaşılır bir üslup.”
-PsycCritiques-