Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Yarının Tarihi

Yarının Tarihi

YARININ TARİHİ - Stefan Zweig / DENEME

Roma´dan başlayıp İkinci Dünya savaşı yıllarına kadar tarih içinde yapılan bir yolculuk. Bu yolculuk esnasında Balzac, Tolstoy, Rimbaud gibi sanatçılara yapılan göndermeler. Ufkunuzu genişletecek onbir  makaleden oluşan bu deneme her kitaplıkta baş ucu eseri olarak bulunması gerektiği düşüncesindeyiz.
javascript:ntrTemp(); veya javascript:ntrTemp(); linklerini açtığınızda bu kıymetli eseri okuyup hakkında yorum yapan okur mesajlarını bulacaksınız.

Arka Kapaktan: Stefan Zweig, yaşamı boyunca yapıtlarıyla hep insanı yücelten, bireyin kutsallığını ve dokunulmazlığını en büyük değer sayan bir hümanizmin öncülüğünü yaptı. Onun hümanizmi, sınırların, ulusların, ırkların üzerinde kalıyordu. "Yarının Tarihi ve Rotterdamlı Erasmus"ta yer alan denemelerinde, Stefan Zweig, bu görüş ve inanışlarını paylaşan, yaşadıkları döneme damgasını vurmuş, insani ve toplumsal değerler açısından yakın olduğu, özdeşleştiği kişileri irdelemektedir. Ölümünden önce kaleme aldığı son denemesi "Montaigne" ve ününün doruğundayken yazdığı deneme alanındaki başyapıtı sayılan, bağnazlığın her türlüsüne karşı savaş ilanı anlamı taşıyan "Rotterdamlı Erasmus", bu kitapta yer alan son iki seçkidir. Stefan Zweig, Almanya´da Nazi egemenliğinin başladığı, özgür düşüncenin, mantığın sesinin kin ve ateşle susturulduğu bir dönemde zorbalığın karşısına düşünceyi, kitle çılgınlıklarının karşısına bireyin insan olarak kutsallığını çıkarıp savunmak istemiştir.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.