Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Olağanüstü Bir Gece

Olağanüstü Bir Gece

OLAĞANÜSTÜ BİR GECE - Stefan Zweig / Öykü
Oldukça varlıklı olan kahramanın ağzından anlatılan bir gün ve o günün gecesi. Yıllar içinde biriktirdiği bıkkınlık, kızgınlık ve kırgınlıklardan gecenin en karanlık saatlerinde sıyrılışının çarpıcı anlatımı. Kendini tanıma ve aşma arayışı niyetinde olan okurların gönlüne dokunacağına ve yepyeni farkındalıklar ortaya çıkmasına vesile olacağına inanıyoruz. Okumanızı ve kitaplığınızda her zaman bulunmasına özen göstermenizi hatırlatırız.
Kitaptan: *** Birisi bana ihtiyaç duyuyor, beni arıyordu, ilk kez bu dünyaya ait birisi için var olduğumu hissediyordum. (Sayfa 57)
*** Bütünlükten haberdar olan biri yargılama ve gururdan kurtulmuştur. Onun karşısında utanmam, çünkü beni anlar. Bir kez kendini bulmuş olan kişinin bu yeyüzünde yitirecek bir şeyi yoktur artık. Ve bir kez kendi içindeki insanı anlamış olan bütün insanları anlar. (Sayfa 69)
Arka Kapaktan:
Olağanüstü Bir Gece, seçkin bir burjuva olarak rahat ve tasasız varoluşunu sürdürürken giderek duyarsızlaşan bir adamın hayatındaki dönüştürücü deneyimin hikâyesidir. Sıradan bir Pazar gününü at yarışlarında geçirirken, belki de ilk kez burjuva ahlakından saparak "suç" işler. Böylece yeniden "hissetmeye" başladığını, kötücül ve ateşli hazları olan gerçek bir insan olduğunu fark eder. İçindeki haz dolu esrime, aynı günün akşamında onu gece âleminin son atıklarının arasına, "hayatın en dibindeki lağımlara" sürükleyecek, varış noktası ise ruhani bir uyanış olacaktır.