Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Düş Kıyamet

Düş Kıyamet

DÜŞ KIYAMET - Elif Durdu / Roman

´´Ortaoyuncular´´ın sürekli kadrosunda yer alan usta ouncu Elif Durdu´nun ilk romanı. Olaylar Beyoğlu civarında yaşayan Galip, Pupi, Peri, Sela ve Sivri isimli kahramanların etrafında dolaşırken okura yaşadığı hayatı ve kendini sorgulatıyor. Üslubun çok akıcı olmadığını hatırlatmak isteriz.
javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); linklerinde kitabı okuyup değerlendiren bir kaç okurun yazıları size kitap hakkında biraz daha fazla bilgi verecektir.
Arka kapaktan: 
Bir yazarın kitap okuması, meşakkatli iş; herhangi bir okuyucu değilsiniz, okuduğunuz yazarın dili, üslûbu, zekâsı ön plana geçiyor.
Eskiden elime aldığım kitabı bitirmem gerektiğini düşünürdüm. Sıkıldığım kitapları sonuna kadar okumak zorunda olmadığımı geç fark ettim.
"Hangi kitapları okuyorsunuz?" diye sorulduğunda;
"Kitapları karıştırıyorum, ders gibi çalışmıyorum" demiş Montaigne.
Tiyatroya her gün birden fazla dosya geliyor genç yazarlardan. Okumamı, eleştirilerimi belirtmemi talepkâr. Yazar dilini iyi bilmiyorsa, kullanamıyorsa, anlatısının bir özgünlüğü yoksa, okuyasım geçiyor. Kiminin üçüncü sayfasında, kimisinin beşinci sayfasında sıkılarak kapatıyorum dosyayı. Son yıllarda tiyatro müdüriyetine gelen bu dosyaların bana iletilmemesini, ağaçlarımızı korumak adına arka sayfalarının müsvedde kâğıdı olarak kullanılmasını söyledim.
Bu tavrımı bildiği için biraz çekinerek uzattı dosyasını Elif Durdu. Çok kısa bir sürede okudum DÜŞ KIYAMET´i. Roman kahramanlarının bireysel anlatımlarıyla kurgulu, dili, dilimizin bir zenginliği olan Osmanlıcayı başarıyla kullanması ve romanın içinde ironik yazar olarak epik gezintisi, farklı bir roman çıkarıyor karşımıza.
Bu farklılık, onun başka yelkenlilere binerek, yeni yazılara seyr-ü sefer eyleyeceğini gösteriyor.


Ferhan Şensoy

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.