Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Kavim

Kavim

KAVİM - Ahmet Ümit / Roman - Polisiye

İnsanlar kendi adaletlerini kendileri sağlamaya kalkışırsa neler olurdu? Kitap temelde bu sorunun cevabını irdelemekte. Son sayfaya kadar okuyucuyu tetikte tutan, labirent içinde dolaştıran gerilim ve polisiye romanı. Okur çok sık katilin kim olacağı konusunda kararını değiştirmekte. Yazarın kuvvetli kalemi bu romanda da kendini göstermekte, elden bırakmadan okunuyor. Polisiye/gerilim türünü tercih edenlere öncelikle önerilir.

javascript:ntrTemp(); veya javascript:ntrTemp(); adreslerinde kitap hakkında yorum yapmış iki farklı blog sahibinin yazılarına ulaşabilirsiniz.

Arka Kapaktan: Göğsünde haç saplı bıçakla öldürülmüş bir adam.

Adamın kanıyla satırları çizilmiş bir İncil. İstanbul´dan Anadolu´nun derinliklerine, kadim dinlerin kadim kiliselerine bir yolculuk. Hıristiyanlığın bu topraklardaki kökleriyle yüzleşme. Kavimler bahçesi olan ülkemizin tükenmeye yüz tutmuş kültürlerine bir saygı duruşu... Süryaniler, Nusayriler, Rumlar, Türkler, Kürtler ve bu toprakları ülke yapan halklar... Ülkemiz kültürüyle bezeli, merakla okunan bir roman...

"Genzini yakan koku uyandırdı onu. Bu kokuyu tanıyordu. Yıllarca kapalı kalmış bir kilisenin kokusu. Kilisede yakılan kandillerin, ufalanan taşların, eriyen mermerin, çürüyen ahşabın, yıpranmış sayfaların, küflenen cesetlerin kokusu. Dehşete düşmesi gerekirdi ama sadece çevresine bakındı. Usulca kımıldayan siyah bir leke gördü. Biçimsiz, belirsiz bir leke... Simsiyah bir siluet... Gülümsedi lekeye.

´Mor Gabriel,´ diye mırıldandı. Leke yaklaştı, yaklaşınca insan cismine bürünüverdi. Siyahlar içinde bir insan. O insan başucuna geldi, kulağına fısıldadı: ´Beni tanıdın mı?´

´Mor Gabriel’, diye mırıldandı yine. Ağzından Mor Gabriel sözcükleri dökülürken müziği duydu; derinden, çok derinden gelen bir ayin müziği. Bilmediği bir dilde yinelenen tutkulu bir mırıltı, kendinden geçmiş birinin söylediği bir tekerleme. Aynı anda haçı fark etti. Gümüşten bir haç. Adam haçı elinde mi taşıyordu, yoksa göğsünde mi, anlamaya çalışırken, boşluğu ikiye bölen bir parıltı yandı söndü. Bir acı hissetti. Parıltı yeniden yandı söndü, acı kayboldu, bütün bedenine bir rahatlık yayıldı."