Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Elia ile Yolculuk

Elia ile Yolculuk

ELIA ile YOLCULUK - Zülfü Livaneli / Biyografi - Anı

Ülkemizin yetiştirdiği nadide aydınlardan bir olan yazarımızın Elia Kazan ile olan buluşması, Kazan´ın doğduğu topraklara birlikte yaptıkları seyahati ve en önemlisi bu birliktelik esnasında yaşadıkları ve konuştukları üzerine kaleme alınmış biyografi / anı tarzı bir kitap. İyi bir performans gösteren okur bir gecede başladığı gibi bitirebilir. Çünkü kahramanın kendisi ilginç ve her zaman ki gibi Livaneli´nin kalemi de akıcı.

Kitaptan: ***İnsanlar en önemli işleri yatarken yapar diye düşünüyorum. Yatarak doğar, yatarak büyür, yatarak ürer, yatarak iyileşir, yatarak dinlenir, yatarak doğurur ve yatarak ölür. Ölüm sonrasında ise hepten yatar. (Sayfa 34)

*** Dünyada iyi insan kötü insan diye bir şey yoktur. Herkes birbirini kendi egosunun çatlaklarından izler, hayat bir yanlış anlamalar bütünüdür. (Sayfa 74)

javascript:ntrTemp(); veya javascript:ntrTemp(); linklerinde kitap üzerine yorum ve yazarla kitabı ve Elia Kazan hakkında yapılan söyleşiyi okumayı tercih edebilirsiniz. Söyleşinin en az kitap kadar zevkli olduğunu söyleyebiliriz.


Arka Kapaktan: Dünyaca ünlü sinema ustası ve yazar Elia Kazan, kendini bir Amerikalı ya da Yunan gibi değil, bir Anadolulu gibi hissederdi. Pek çok oyuncuyu da birlikte çalışmaya "Anadolu gülüşü" dediği yetenekle ikna ederdi.

Bu yetenek onu, hayatı boyunca taşıyacağı "işbirlikçi" etiketinden kurtaramadı. McCarthy dönemindeki hataları, onu ömür boyu kovaladı. Üçüncü Oscar’ını bile üzüntüyle kaldıran Kazan, belki biraz avunmak ve arınmak için annesinin dizlerine koşan bir çocuk gibi, memleketi Kayseri´nin yollarına düştü. Kaderini bilen ama ölmeden önce ona karşı mücadele eden bir Yunan trajedi kahramanı gibi.

Kadim Anadolu, bambaşka ilkelere sahip, farklı deneyimler yaşamış iki insanı, Zülfü Livaneli ve Elia Kazan´ı belki de tek ortak yolculuklarına çıkarmayı başardı.

Livaneli´nin büyülü satırlarından okuyacağımız bu sıra dışı yolculuğu, M.K. Perker´in muhteşem çizgileriyle izleyeceğiz.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.