Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Mevlana´dan Düşündüren Öyküler

Mevlana´dan Düşündüren Öyküler

MEVLANA´dan DÜŞÜNDÜREN ÖYKÜLER / Şaban Karaköse - DENEME

Mevlana´nın gerek hayatı gerek tüm dünyanın tanıdığı Mesnevi´si üzerine çeşitli eserler kaleme alınmıştır günümüze kadar. Bu kitapta Mesnevi´de geçen öyküler orijinaline en yakın şekilde toparlanmış. Dili oldukça sade ve genç okurlara ulaşacak şekilde yazılmış. Mesnevi ile tanışmak için iyi bir başlangıç olabilir.
Arka Kapaktan:
Allah´ı sevdikçe daha çok tanıyan tanıdıkça daha çok seven Hz. Mevlana (1207-1273), gönül dili sayesinde dünyada yüzyıllardır insanları etkilemekte olan bir İslam mutasavvıfıdır. Kaleme aldığı, tasavvuf edebiyatının şaheseri olarak kabul edilen Mesnevi-i Şerifi ise bu doğrultuda yazılmış; aklı çıkmaza düşmüşlere yol gösteren, gönlü kırılmışlara şifa olan, ruhu arayış içindekileri huzura kavuşturan bir kılavuz kitaptır.

Türkçede "Mesnevi Hikâyeleri", "Mesneviden Seçme Hikâyeler", adları altında epey çalışma yayımlandı. Ancak maalesef bunların çoğunda salt hikâyelerle karşılaşılmaktadır. Çünkü Hz. Mevlana´nın o hikayelerinin öncesinde,

hikâyeler arasında veya sonrasında yaptığı tasavvufi açıklamalar çıkarılmıştır. Oysa Hz. Mevlana´nın amacı hikâye nakletmek değildir.

Mesnevi´deki hikâyeler; ya bir Kur´an ayetinin ya Peygamberimize ait bir hadis-i şerifin ya bir sufi sözünün, ya tasavvufi hal ve makamların ya da felsefi düşüncelerin açıklaması için vardır.

Tasavvuf araştırmacısı Şaban Karaköse bu ciddi eksikliği göz önünde bulundurarak, Mesnevi´den seçtiği 141 hikâyeyi, zengin notlar eşliğinde açıklamaya çalışarak

"Mevlana´dan Düşündüren Hikâyeleri" hazırladı.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.