Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum

Beyinde Ararken Bağırsakta Buldum

BEYİNDE ARARKEN BAĞIRSAKTA BULDUM - Dr. Serkan Karaismailoğlu / SAĞLIK - Beslenme

Sağlık üzerine kaleme alınmış kitap oldukça akıcı bir üslupla vücudumuz ve beslenme şeklimize dikkatimizi çekiyor. Sağlık ve beslenme konuları ile ilgileniyorsanız bu kitap dikkatinizi çekecek ve inanıyoruz ki yaşamınıza bir şeyler katacaktır.
javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); linklerinde bir çok okurun bu güzel kitapla ilgili çok sayıda ve farklı yorumlarını okuyabilirsiniz.

Kitaptan: *** Bağırsak ve beyin arasında, doğrudan etkileşim halinde olan hem sinirsel hem de hormonal
birçok etkileşim yolu bulunmaktadır. Yani, bağırsakta olan bir şey beyni doğrudan
etkileyecek demektir. Madem bağırsakta olanlar bu kadar önemli, o zaman bağırsakta
yaşayanlar da bizim için bir anda çok önemli hale gelmektedir.
*** Yeterince sabredip mikrobiyatanızı şekillendirdiğinizde, zaten güzel görünümlü bir beden
ve sağlıklı bir kalp damar sistemine sahip olacaksınız. Burada olması gerekenin tersinden
gittiğiniz zaman, yani sadece kalori hesapları yaptığınızda ya da zayıflamayı
hedeflediğinizde, belki kısa süreli başarılara ulaşabilirisiniz ama bu durum çok büyük
ihtimalle uzun vadede size yenilgi olarak dönecektir. Çünkü mikrobiyotanızı değiştirmeden,
mikrobiyotanızın koyduğu kuralları değiştiremezsiniz.
*** Kim olduğunuz’, ‘nelerden hoşlandığınız’ ve ‘nasıl hissettiğiniz’ gibi, sizin için çok
önemli olan meseleler, mikrobiyatanız ile doğrudan ilgilidir. Zira ne kadar çeşitli bir mikrobiyotaya sahip olursanız, sizin ve beyninizin sağlığı açısından o kadar iyi bir ortam söz konusu olacaktır.

Arka Kapaktan:
Hayatınızla ilgili verdiğiniz kararların bazıları ya size ait değilse. Mesela şu an ellerinizin arasında tutmakta olduğunuz bu kitabı alıp almamakla ilgili kararınız tümüyle size ve beyninize mi ait? Eğer böyle düşünüyorsanız “mikrobiyota” ile henüz tanışmadınız demektir. Şu an, SİZ, yani yaklaşık 30 trilyon hücreden oluşan canlı, elinizde kitabın arka kapağını okurken, sadece bağırsaklarınızda yaklaşık 40 trilyon mikroorganizmanın yaşadığını biliyor musunuz? Yani sizi SİZ yapan hücrelerin sayısından daha fazla sayıda mikroorganizma içinizde yaşıyor. Üstelik bu mikroorganizmalar sayıca fazla olduğu gibi beyninizi, karakterinizi ve kararlarınızı doğrudan etkileyen kimyasallar üretebilmektedir. Kilo alma probleminden tutun davranışlarınıza kadar, hatta sıkı durun kimi kendinize eş olarak seçeceğinize bile bu mikroorganizmaların karıştığını söylesem herhalde çıldırmış olduğumu düşünürsünüz. Ama akademik olarak beyin çalışan ve sinirbilim doktorası yapmış bir kişiye bağırsaklarla ilgili bir kitap yazdıracak kadar çılgın bir konu mikrobiyota. Bu kitabı okuduktan sonra bağırsaklarınıza ve içindeki canlılara bakışınız çok ama değişecek.

Yazarını uzun zamandır takip ediyorum ve paylaştığı bilgiler oldukça şaşırtıcı. Bu kitabında da nörofizyolojiyle ilgili oldukça enteresan bilgileri anlaşılır bir dille okurlarına sunmuş. Kısaca eğer vücudumuzun işleyişi, biyolojik ya da fizyolojik olarak vücudumuzda gelişen değişimleri merak ediyorsanız ya da ilginiz varsa kesinlikle okumalısınız.