Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

İçimizdeki Biz

İçimizdeki Biz

İÇİMİZDEKİ BİZ - Doğan Cüceloğlu / Kişisel Gelişim

´´Ben´´ ve ´´sen´´ bilincinden ´´Biz´´ bilincine geçme sürecini akıcı ve sade bir dille anlatmakta kitap. Yazarın tüm kitaplarını bitiren bir okurun hayata karşı duruşunda olumlu gelişmeler olcağı aşikar. Kitaplarına zaman ayıramıyorsanız, bu kıymetli bilim insanının seminer ve/veya internetteki sunularını izleyebilirsiniz. javascript:ntrTemp(); veya javascript:ntrTemp(); adreslerinde kitapla ilgili özetler bulacaksınız.
javascript:ntrTemp(); linkinde yazarın bir sohbetini izleyebilirsiniz.
Kitaptan: *** Pişmanlık geçmişten, umut gelecekten kaynaklanır. İnsanın geleceğe olan umudu, şimdiki gücünün kaynağını oluşturur. (Sayfa, 15)
*** İnsan davranışı tesadüflerle ortaya çıkmaz, her davranışın altında nedenler vardır. (Sayfa, 21)
*** Bireyin değerli olduğu bir kültürde bireysel güç teşvik edilir. Bireyin güçlü olması istenir ve kitap okuma bireyi güçlü kılacak yollardan biridir. (Sayfa, 63)
*** O güne kadar yapageldiği şeyleri yapmaya devam eden, fakat farklı sonuçlar bekleyen kişiye aklından zoru var derler. (Sayfa, 103)
*** Kişi kendinden daha büyük bir şeyin parçası olduğunu bildiği zaman yaşamı anlam kazanır. (Sayfa, 111)
*** İnsan makine değildir. İnsana tamir edilecek makine gibi yaklaşılırsa, mevcut soruna bir sorun daha eklenmiş olur. (Sayfa, 148)
*** İster ailede, ister işyerinde olsun, güven yoksa korku hakimdir. İletişim yoksa, yalan hakimdir. Sadakat yoksa, anlamsızlık hakimdir. (Sayfa, 166)
*** Hatanın arkasında ya öğrenme eksikliği ya bilinç eksikliği ya da kötü niyet yatar. (Sayfa, 190)
*** Karşınıza boş bir sandalye alın ve ona konuşun. Ne kadar çabuk yorulduğunuzu göreceksiniz. Sizi dinlemeyenlere konuşmaya çalıştığınız zamanları ve bunun ne kadar can sıkıcı olduğunu hatırlayın. (Sayfa, 209)
*** Yaşam bir bütündür. Kişinin evinde olan işini, işinde olan evini etkiler. Bir kişiyi etkileyen, bu kişinin içinde bulunduğu tüm gurubu etkiler. (Sayfa, 235)
Arka Kapaktan:

İçimizdeki BİZ, yaşamımızdaki dayanışma gerçeğinin temelidir. Bu gerçeği yaşayan insanlar birbirlerine güven duyarlar. Aile yaşamı, komşuluk ilişkileri, ekonomik ve politik yaşam bu güven üstüne kurulur.

Böyle bir toplumda trafik ışığında motoru stop eden arabanın sürücüsüne yardım eli uzanır; çocukların ve toprağın geleceğine sahip çıkılır. Evlerin içi kadar sokakların ve kentlerin temizliğine de önem verilir.

Dayanışma bilincinin olmadığı yerde, Sen-ben Anlayışı hakimdir. Evrendeki dayanışma gerçeğinin fark edilmesi BİZ Bilincinin temelini oluşturur.

Bu kitap, Sen-Ben Anlayışı üzerine kurulmuş aile ve iş yaşamının sorunlarını irdelemekte ve çözümün BİZ Bilincinde yattığını göstermektedir.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.