Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Simyacı

Simyacı

Simyacı - Paulo Coelho / ROMAN

Yazarın ilk sıralarda yer alan oldukça akıcı ve okurda iz bırakan eseri. Rivayete göre Mesnevi´de geçen bir öyküden esinlenmiş usta kalem. Nerden etkilenmiş olursa olsun okunmaya ve kitaplıkta yer vermeye değecek kıymetli bir roman.
Arka Kapaktan: Simyacı, Brezilya´lı eski şarkı sözü yazarı Paulo Coelho´nun, yayınlandığı 1988 yılından  bu yana dünyayı birbirine katan, eleştirmenler tarafından bir `fenomen olarak değerlendirilerı üçüncü    romanı. Simyacı, altı yılda kırk iki ülkede yedi milyondan fazla sattı. Bu, Gabriel Garcia Mârquez den bu yana görülmemiş bir olay. Yüreğinde, çocukluğunu yitirmemiş olan okullar için bir klasik kimliği kazanan Simyacı yı Saint-Exupery nin Küçük Prensi ve Richard Bach´ın Martı Jonathan Livingston´u ile            karşılaştıranlar var (Publishers Weekly).  Simyacı, İspanya dan kalkıp Mısır Piramidlerinin eteklerinde hazinesini aramaya giden Endülüslü çoban Santiago nun masalsı yaşamının felsefi öyküsü. 
Sanki bir nasihatnâme : Yazgına nasıl egemen olacaksın, mutluluğunu nasıl kuracaksın? sorularına yanıt 
arayan bir hayat ve ahlak kılavuzu. Mistik bir peri nıasalına benzeyen romanın altı yılda, yedi milyondan fazla okur bulmasının gizi, kuşkusuz, onun bu kılavuzluk niteliğinden kaynaklanıyor. Simyacı yı okumak, herkes daha uykudayken, güneşin doğuşunu seyretmek için şafak vakti uyanmaya benziyor.

Brezilya doğumlu Paulo Coelho´nun dünya çapında beğeni toplayan Simyacı kitabı, 1996 yılından beri ülkemizde de dünya edebiyatı raflarında başı çekiyor. Paulo Coelho, Mevlana´nın Mesnevi´nde yer alan küçük bir hikayeden esinlenerek Endülüslü bir çobanın hayat hikayesini masallaştırıyor. Yazar, hazinesini bulmak için İspanya´dan ayrılarak Mısır´a doğru yola çıkan Santiago´nun serüvenini akıcı bir şekilde anlatıyor ve okuyuculara soluksuz bir roman sunuyor. Simyacı, hayatı sorgulayan bakış açısıyla okurlar için kılavuzluk yapıyor.

Fazlasıyla mistik, gerçek dünya ile okuduklarını bağdaştırdığında ders çıkarılabilecek oldukça fazla cümle var ama realist bakışa sahipseniz biraz sıkıcı..