Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Feodal Toplumdan Yirminci Yüzyıla

Feodal Toplumdan Yirminci Yüzyıla

FEODAL TOPLUMDAN YİRMİNCİ YÜZYILA - Leo Huberman / TARİH - Ekonomi

Tarih ve özellikle ekonomi tarihi üzerine okumalar yapan kitap severlere özellikle önerilir. Aksi halde bu alanda okumalar yapmamış veya hiç ilgisi olmayan okurlar için sıkıcı olabilir. Meraklısı için kaçırılmaması gereken ciddi bir eser.

www.ilem.org.tr/blog/feodal-toplumdan-yirminci-yuzyila/ ve harunayanoglu.blogspot.com.tr/2011/01/leo-huberman-feodal-toplumdan-yirminci.html linklerinde eser hakkında çok detaylı incelemelere göz atmanızı öneririz.

Kitaptan:

*** Papazlara evlenme yasağının bir nedeni, kilisenin kendi memurlarının çocuklarına miras yoluyla kilise topraklarını kaybetmemek istemesiydi.

*** Ticaret -fetih, korsanlık, yağma, sömürü- şu halde, kapitalist üretimi başlatmak için gerekli sermaye birikimi bu yollardan sağlandı. Marx şunları boşuna yazmıyordu: ´ Para... bir yanağı doğuştan lekeli doğduysa, sermaye tepeden tırnağa kan damlayarak, her gözeneğinden kan ve kir fışkırarak doğdu.

*** Ücretler hiçbir zaman fiyatlar kadar yükselmez. Ücreti artırmak için mücadele gerekir. Direnişle karşılaşan bilinçli kitle eylemiyle ücret yükseltilir, oysa fiyatlar pazar işlemleriyle kendiliğinden yükselir.

*** Zaman Tanrı ´nındı ve sizin onu satmaya hakkınız yoktu.

Arka Kapaktan:

Yarım yüzyıl önce yazılan, birçok dile çevrilen ve ülkemizde de birkaç kez basılan bu kitap, alanında klasikleşmiş bir eserdir. İncelediği dönemin toplumsal ve ekonomik yapısıyla bu temel üstünde gelişen fikir ve eylemler arasındaki ilişkileri böylesine başarıyla ortaya koyabilen pek az çalışma vardır.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.