Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Sessiz Anzaklar

Sessiz Anzaklar

SESSİZ ANZAKLAR - Serkan Ertem / Roman - Anı

Özellikle Çanakkale Savaşı ve genelde savaş tarihi ilginizi çekiyorsa AE2 denizaltısında yaşananları okuyucuya sunan bu kitabı önerebiliriz. Dili çok akıcı olmasa da bu alana meraklı okurların dikkatini çekeceğini düşünüyoruz. javascript:ntrTemp(); adresinde bir kaç okurun kısa kısa yorumlarını okuyup kitap hakkında bilgi almaya çalışabilirsiniz.

Arka Kapaktan:

Çanakkale Savaşı´nda faaliyet gösteren denizaltılar içerisinde, AE2 denizaltısının çok özel bir yeri vardır. Müttefik güçlere, dalgaların üstünden geçemedikleri Çanakkale´yi, dalgaların altından geçerek İstanbul´a ulaşılabileceği ümidini aşılayan ilk denizaltıdır. Çanakkale Boğazı´nı ikinci denemesinde geçip, Marmara´ya ilk geçen denizaltı olarak Çanakkale Savaşı tarihine adını yazdırmıştır.

AE2, Marmara´ya geçtikten sonra, "Eğer ulaşırsanız, Geçit´te etrafa rastgele saldırın." emrini uygulamak için birkaç başarısız torpido saldırısı yapsa da herhangi bir başarı göstermeden Sultanhisar torpido botu tarafından batırılır ve kaptan Stoker ile mürettebatı esir edilir.

İstanbul´da sorgulanan esirler, Afyon´daki esir kamplarına, bazıları da Belemedik esir kampındaki tren yolu inşaatında çalıştırılmak üzere Çankırı´ya gönderilir.

Mürettebattan dördü tifo, birisi kaza sonucu hayatını kaybeder. Kaptan Stoker ve iki mürettebatı, ilk denemesinde Afyonkarahisar´dan kaçmayı başarsalar da Ege Denizi kıyılarında yeniden yakalanıp, Yozgat kampına yollanır. Burada da kaçmaya çalışan mürettebat, daha kaçamadan yakalanır. Bu esir hayatı, 1918 yılında savaşın bitimiyle tüm esirlerin ülkelerine gönderilmesiyle sona erer.

Bu kitapta, bu inanılmaz macerayı, Kaptan Stroker´ın orijinal raporlarını, esirlerin Afyon ve Beledemik´te tuttuğu günlükleri ve savaş sonunda kaleme aldığı hatıralarından oluşan anıları, onu batmaya mecbur eden Ali Rıza Kaptan´ın duygu ve düşüncelerini, Sultanhisar torpido botunda çalışan askerlerin anılarını okuyacak, bilmediğiniz bir dünyaya yelken açacaksınız.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.