Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık

Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık

YARATICI YAZARLIK - Murat Gülsoy / DENEME

Yazar ol(a)mayacağınız konusunda emin olsanızda bu kitaba zaman ayırmanızda kazancınız olacaktır. Uzun yılların tecrübeleri altında yazarlıkla ilgili birikimleri paylaşmaya çalışılmakta. İçinde bir çok örnek öykü barındıran kitabı okuduğunuzda belki yazar olmayabilirsiniz ama iyi okur olma yolunda sağlam adımlar atmış olabilirsiniz. Özellikle çok sayıda kitap okuyup farklı bir soluk arayanlara öneririz. Muhtemelen iyi ki okumuşum diyeceksiniz.

www.edebiyathaber.net/iste-murat-gulsoyun-hayati-ve-kaleme-aldigi-birbirinden-degerli-15-kitap/ tıkladığınızda yazarı daha yakından tanıyabilrisiniz. Çoğunlukla İstanbul olmak üzere yurdun bir çok yerinde yazarlık ve roman okuma atölyeleri daha yakından takip etmekte yarar olduğunu düşünüyoruz. yazarodasi.blogspot.com.tr/2010/11/yaratc-yazarlk-kitaplar.html burada da kitap üzerine uzunbir değerlendirme okuyabilirisniz.

www.facebook.com/www.kitapokumakistermisin/ www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos

Kitaptan:*** Hem gören hem de görülen kişidir sanatçı. Gördüğü kendisi olan, kendisinde gördüğü başkaları olan biridir. (Sayfa 68)

*** Çünkü bir insan tüm insanlığın özetidir. (Sayfa 68)

*** İnsan, özgürlüğünü ve yaşamını kısıtlayan tüm bu sınırlarla başa çıkmak için zihinsel işlevlerinden yararlanır. Neden-sonuç ilişkileri kurmak bunlardan en önemlisidir. (Sayfa 72)

*** Beş duyuya hitap edebilen ayrıntılar gerçeklik duygusunu artırır. (Sayfa 106)


Tesir etmeyen, iz bırakmayan okumak neye yarar? İnsan kendisine ilave etmek için okur, unutayım diye değil.

*** Çok kanallı televizyon, zamansal algıyı sürekli kıran ve yeniden kuran bir ortamdır.

Arka Kapaktan:

Murat Gülsoy, Bu Kitabı Çalın adlı yapıtıyla Sait Faik Hikaye Armağanı´na, ilk romanı Bu Filmin Kötü Adamı Benim ile Yunus Nadi Roman Ödülü´ne değer görülmüştü.

Büyübozumu: Yaratıcı Yazarlık ile yazı serüveninin en başından beri attığı tüm adımlara basarak geri dönüyor, yalnızca kitapları değil, dünyanın kendisini de bir metin olarak okuyan edebiyat geleneğinin izini sürüyor. Vermekte olduğu yaratıcı yazarlık derslerinden yola çıkarak, gerçekliği yazı yoluyla yeniden kurmanın araçlarını, yöntemlerini sorguluyor. Gülsoy, "kurmacanın bilinen sırlarıyla ihlal edilebilir kurallarını" açımlarken, bir büyüyü bozuyor ve okuyanla yazan arasındaki sessiz anlaşmanın kurallarını altüst ediyor. Kısacası, anlatacak bir hikayesi olanlara, "okunaklı" bir anlatı kurmanın yollarını işaret ediyor. Yolları çatallanan yazı bahçesinde kaybolmasınlar diye...

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.