Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Bab-I Esrar

Bab-I Esrar

BAB-ı ESRAR - Ahmet Ümit / Roman - Polisiye

Konya´da Mevlana ve Şems´in konuya dahil olduğu çok farklı bir öykü. Yazarın her zaman ki akıcı üslubu ile, özellikle polisiye severlerin kısa sürede okuyabileceği güzel bir roman.

hasibecengiz.blogspot.com.tr/2015/09/kitap-elestirisi-bab-esrar-ahmet-umit.html veya bestemina.blogspot.com.tr/2012/12/bab-i-esrar.html linklerinde roman üzerine yorumlar okuyabilirsiniz.

www.facebook.com/www.kitapokumakistermisin/ www.youtube.com/user/KitapOkumak

Kitaptan: *** Savaşların en büyüğü kendi nefsimizle olandır.

*** Hakikat paradan daha değerlidir.

*** Sadece kendi bildiğini doğru sanma.Ne kadar acayip görünse de başkalarının isteklerine saygı göster.

*** Dünya, rüya içinde rüyadır...

*** Bizim iyiliğimiz de, kötülüğümüz de karşılıksızdır.Yaptıklarımızın ödülünü de, cezasını da kendimiz veririz kendimize.

*** Ben iyiliği, sadece iyilik olsun diye yapmayı seviyorum, kötülükten kaçınmayı, kötü olmadığım için yapmayı istiyorum, iyi olduğumda birinin bana ödül vermesi ya da kötü olduğumda birinin beni cezalandırılmasından korktuğumdan değil.

*** Önemli olan, bunca kötülüğe, bunca zalimliğe, açgözlülüğe karşı özümüzü koruyabilmek.

*** Var eden de, yok eden de Allah´tır. O adaleti sever. Kuşku yok ki hüküm onundur.

*** Mezarlık güzel olsa ne olur, olmasa ne olur. Orada yatan farkında olmadıktan sonra..

*** Mesele Tanrı´nın ne olduğu değil, bizim onda ne gördüğümüzdür. Sevgi dolu olanlar merhameti görür, zalim olanlar şiddeti. Zeki olanlar aklı görür, aptal olanlar kör inancı; alimler bilimi görür, cahiller mucizeyi.

Arka Kapaktan:
"Yaşamı, aşkı ve inancı yeniden düşünmek için…

Yedi yüz yıldır çözülemeyen sır; Şems-i Tebrizi cinayeti... Yedi yüz yıldır süren bir sevda; Şems-i Tebrizi ile Mevlana Bab-ı Esrar sadece bir gerilim romanı değil, aynı zamanda bir sırlar kitabı. Fantastik öğeleri kullanarak çok katmanlı bir dil yaratan Ahmet Ümit bu yapıtında Mevlevilik temelinde din ve inanç üzerine ilginç sorular soruyor. Din ile aşk arasında, inanç ile sevda arasındaki ilişkiyi bambaşka bir açıdan gözlerimizin önüne seriyor. Dünyayı, yaşamı, inancı ve aşkı, yeniden düşünmemiz, yeniden araştırmamız, yeniden okumamız için... "