Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Sineklerin Tanrısı

Sineklerin Tanrısı

SİNEKLERİN TANRISI - William Golding / ROMAN

Yaşı kaç olursa olsun insanın zor şartlar altında ve gücü ele geçirdiğinde nasıl farklı bir kimliğe bürünebileceğinin çarpıcı hikayesini bulacaksınız kitapta. ´´Güç yozlaştırır´´ gerçeğini akıcı bir dille anlatan yazar yozlaşmanın bilinen ve bilinmeyen yüzünü okurun önüne sermekte. Kitabın filmi www.sinemalar.com/film/6757/sineklerin-tanrisi olduğunu da hatırlatırız.

yorumatolyesi.blogspot.com.tr/2016/05/sineklerin-tanrisi.html ve www.marjinalaforizma.com/sineklerin-tanrisi-sosyolojik-incelemesi-ve-analizi/ tıkladığınızda SİNEKLERİN TANRISI hakkında çok detaylı yorumlar bulacaksınız. www.uzmantv.com/william-goldingin-sineklerin-tanrisi-kitabinin-konusu-nedir burada da yazar Mehmet Fırat Pürselim´in roman üzerine yaptığı kısa bir söyleşiyi izlemeyi tercih edebilirsiniz.

www.facebook.com/www.kitapokumakistermisin/ www.youtube.com/user/KitapOkumak

Kitaptan: *** Birinden korkunca ondan nefret edersiniz ama boyuna da düşünüp durursunuz onu. Kendi kendinizi aldatırsınız; aslında kötü değildir dersiniz. Ama onu görünce, tıpkı nefes darlığına tutulmuş gibi olursunuz, soluk alamazsınız.

*** İlk yapılması gereken şeyleri hemen yapmazsanız, gerektiği gibi davranmazsanız, gelip sizi kurtaracaklarını ummaya ne hakkınız var.

*** Korkuyla, tiksinti birleşince kine dönüşür..

*** Sanki iktidar, bilekleriyle dirsekleri arasındaki kabaran kaslarına yerleşmişti. Sanki otorite, küçük bir maymun gibi omuzuna tünemiş, kulağının dibinde geveze geveze konuşuyordu.

*** Bu durumlar insanı düşündürüyordu ve düşünce değerli bir şeydi, sonuçlar veren bir şeydi.

Arka Kapaktan:

"Sineklerin Tanrısı", günümüzde bir atom savaşı sırasında, ıssız bir adaya düşen bir avuç okul çocuğunun, geldikleri dünyanın bütün uygar törelerinden uzaklaşarak, insan yaradılışının temelindeki korkunç bir gerçeği ortaya koymalarını dile getirir. Konusu, R. M. Ballantyne´ın Mercan Adası gibi eşsiz bir mercan adasının cenneti andıran ortamında başlayan bu roman, çağdaş toplumlardaki çöküntünün, insan yaradılışındaki köklerini gözönüne sermek amacıyla Mercan Adası´ndaki duygusal iyimserlikten apayrı bir yönde gelişir. Uygar insanın yüreğinde gizlenen karanlığı deşerken "Sineklerin Tanrısı"; daha çok Conrad´ın kısa romanı "Karanlığın Yüreği"ni andırır. Golding´in romanındaki çocuklar da başlangıçta tıpkı Kurtz gibi, uygar toplumun baskılarından uzak bir örnek düzen kurmak isterlerken, gitgide hayvanlaşır, korkunç bir kişiliğe bürünürler. Bu yönüyle Sineklerin Tanrısı´nın Mercan Adası ile öbür ıssız ada serüvenlerinden ayrıldığı en önemli nokta, ıssız ada yaşamının çetin güçlüklerini ya da mutluluğunu anlatmaktan daha çok, bir insanlık durumunu, kişiler arasındaki çatışma aracılığıyla ortaya koymaya çalışmasıdır.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.