Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Beni Ödülle Cezalandırma

Beni Ödülle Cezalandırma

BENİ ÖDÜLLE CEZALANDIRMA - Özgür Bolat / Çocuk Eğitimi - Psikoloji

Çocuğunuza bir iyilik yapın ve bu kitaba zaman ayırın. Ailenizin geleceğine yapacağınız en kalıcı ve kaliteli yatırımlardan biri olacaktır. Özellikle kitabın ikinci bölümünde aile içi ilişkiler üzerine yapılan irdelemeler okurların hayatlarına gerçek ve sağlıklı katkılarda bulunabilecektir.

javascript:ntrTemp(); veya javascript:ntrTemp(); iki farklı blog sahibinin kitapla ilgili düşüncelerini okumanızda yarar olacaktır.

www.youtube.com/user/KitapOkumak www.facebook.com/www.kitapokumakistermisin/

Kitaptan:**** ... Çocuk çok istediği bir şeyden yoksun kalmıştır. Aile başka bir nedenle bu tableti almasaydı, durumu anlayışla karşılayabilirdi. Örneğin, aile parası olmadığı için tableti alamasaydı, çocuk, "Bende bir sorun var" diye düşünmezdi. Ama koşulu (takdir belgesini) karşılayamadığı için tableti almayınca, kendisini cezalandırılmış hisseder. Düşünsenize, ailenin alma gücü ve isteği var ama çocuk başarısız diye almıyor. Bu tam bir koşullu sevgi örneğidir ve bu durum çocukta değersizlik duygusu oluşturur. Gerçek sevgide koşul yoktur ama ödülde koşul vardır. Öyleyse rahatlıkla söyleyebiliriz: Ödül, bir "yapay sevgi" aracıdır.

**** Biz görsek de görmesek de, uyarsak da uyarmasak da, olsak da olmasak da, çocuğumuzun sorumluluklarını yerine getirmesini istiyorsak, o zaman dış kontrol/denetleme (ödül, övgü, uyarı, ceza vs.) mekanizmalarından vazgeçmemiz gerekir. Çocukta iç motivasyon ve özdenetim mekanizması kurarak, onun kendi kendisini denetlenmesini ve motive etmesini sağlamalıyız.

**** Özellikle eşler sevgi ihtiyaçlarını birbirlerinden karşılamıyorsa, çocuğu kendilerine daha da bağımlı yapar.

**** Karşılaştırma ve rekabet insanlar arasında nefret ilişkisi ve düşmanlık oluşturuyor. Güven ilişkisi kurulmasını engelliyor.

**** Bir aile kendisinde olmayan bir değeri ya da kendisinin sergilemediği bir davranışı çocuğuna veremez. Çocuk ne gözlemlerse onu yapar. Bulunduğu ortamda gözlemlediği davranışları doğru kabul eder. Onun için çocuğa değer kazandırmanın yolu, çocuktan beklenen davranışı ailenin ilk olarak kendisinin yapmasıdır, yani model olmaktır.

**** Karne hediyesi çocuğa "okulda başarılı olmak kendi içinde değersizdir" mesajı verir. Öğrenme amaç olmaktan çıkar, araca dönüşür. Asıl amaç, hediyeye ulaşmak olur. Öğrenme değersizleşir. Çocuk, sadece öğrenmek için öğrenmelidir. Karne hediyesi bu amacı değiştirir. Gerçek öğrenme ikinci plana atılır.

**** Gerçek sevgi bireyi sever, yapay sevgi davranışları sever.

**** Sevginin birimi emek, emeğin birimi zamandır.

**** Güven ilişkisinin temelinde anlaşılma vardır.

*** Sahip olmak istediğimiz değil, sahip olduğumuz çocukları yetiştirmeliyiz.

**** Aslında insanlar sevdikleri işleri iyi yapmazlar, iyi yaptıkları işi severler.

**** Çocukları kontrol edilmesi gereken küçük insanlar değil, güvenilmesi gereken iç dünyası geniş bireyler olarak görmeliyiz. Sahip olmak istediğimiz değil, sahip olduğumuz çocukları yetiştirmeliyiz.

Arka Kapaktan:

Ödül, neden motivasyonu düşürür?
Ödülle değerler neden öğretilemez?
Ödül, yaratıcılığı neden olumsuz etkiler?
Ödül, yapay sevginin bir göstergesi midir?
Ödülle büyüyen çocukları ne tür tehlikeler bekler?
Mutlu ve başarılı bir çocuk gerçekte nasıl yetiştirilir?

Bunun gibi merak edilen birçok sorunun yanıtını eğitim bilimci Dr. Özgür Bolat, son 70 yılda yapılan bilimsel araştırma ve gerçek vakalarla net bir şekilde ortaya koyuyor.

Dr. Özgür Bolat, sadece ödülün görünmeyen gizli zararlarını anlatmıyor; bizlere bir model, pratik çözümler ve uygulamalar öneriyor.

Kılavuz niteliğindeki bu kitabı okuduğunuzda mutlu, özgüvenli, sorumluluk sahibi ve başarılı bir çocuk yetiştirmek için önemli bir adım atmış olacak, çocuğunuzla ilişkinizde anlamlı değişiklikler yaşayacaksınız.