Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Keşanlı Ali Destanı

Keşanlı Ali Destanı

KEŞANLI ALİ DESTANI - Haldun Taner / OYUN

Türk tiyatro tarihinde en çok sahneye konmuş kült eser. Arzu ederseniz tiyatro oyununu bizzat izleyebilir veya Keşanlı Ali Destanı, 1.nci bölüm - YouTube videosunu buradan izleyebilirsiniz. Yine de okumanın yeri ayrı. Özellikle kitabın sonunda oyunu izlemeye gelmiş o günün entelektüel dünyasının önde gelenlerinin yorumlarının da ihmal etmeden okunmasında yarar olacaktır.

www.edebiyatvesanatakademisi.com/kitap-ozetleri-ve-elestirileri/kesanli-ali-destani-ozeti-haldun-taner-33664.aspx veya www.kitapveyorum.com/kesanli-ali-destani-haldun-taner/

linklerinden oyun üzerine yazılmış geniş özet ve değerlendirmeleri okuyabilirsiniz.

www.facebook.com/www.kitapokumakistermisin/ www.youtube.com/user/KitapOkumak

Kitaptan: *** Saygısıza haddini bildirmek, yetime kaftan giydirmek kadar sevapmış.

*** İnsanlar ölür, destanlar kalır.

*** Çünkü ülkemizde birileri tarafından atanmak, başka birileri tarafından işine son verilmesi demektir.

Arka kapaktan:

Keşanlı Ali Destanı dilden dile çevrilerek dünyanın pek çok ülkesinde sahnelenmiş; oyuncusu ve seyircisiyle bütünleşmiş; dahası, Türk tiyatrosuna yıllarca öncülük etmiş bir başyapıt.

Haldun Taner´in "gecekondu ortamında bir kahramanlık mitosunun parodisi" dediği, modern epik tiyatronun en güzel örneklerinden biri sayılan oyunda, geleneksel gösteri sanatlarımızın birçok özelliği çağdaş bir yorumla sunuluyor. Yaratılan tipler öylesine gerçek, öylesine canlı ki, hemen her toplumun sosyal ve ekonomik açıdan benzerlik gösteren kesimlerinde karşımıza çıkıveriyorlar. Bu nedenle, Sineklidağ efsaneleri Keşanlı Ali ve Zilha ister İstanbul´da, ister Berlin´de, ister Londra, Beyrut ve Budapeşte´de, isterse Hamburg´da, nerede olursa olsun hep aynı ilgi ve sevgiyle karşılandı.

"Bizim geleneklerimizden, bizim insanımız ve konularımızdan yola çıkıp, bütün bunları, öz Türkçemiz ve bize özgü bir görüş biçimi ile çağdaş dünyanın verileriyle aktarmak"tan söz ediyordu ´tiyatro düşünürü´ Haldun Taner... Keşanlı Ali Destanı´nda büyük usta işte bu sözünü yerine getiriyor.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.