Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Baba ve Piç

Baba ve Piç

BABA ve PİÇ - Elif Şafak / Roman

Ermeni meselesinden cinselliğe, kültür ve cinsiyet tartışmaları vb. bir çok alana göndermeler yapan roman yüksek beklentiye girmeden okunabilir. Her halukarda okunması ve kitaplıkta bulunması gereken kitaplardan biri olduğunu düşünüyoruz. kitaplarimolmadanasla.blogspot.com.tr/2012/03/merhabalar-sevgili-kitapsever-dostlar.html ve javascript:ntrTemp(); linklerinde roman üzerine yapılmış iki okurun farklı değerlendirmesi bulacaksınız.

www.facebook.com/www.kitapokumakistermisin/ www.youtube.com/user/KitapOkumak

Kitaptan:*** Tanrı bizi, kendi halkımızdan korusun.

*** Edebiyatın gelişmek için özgürlüğe ihtiyacı vardır.

*** Kulaklar insan vücudunun en güvenilir organlarıydı. İnsan ne kadar kilo alırsa alsın kulakları tıpatıp aynı kalıyordu, daima sadık, daima vefalı.

*** Geçmiş geçip gitmiş bir şey değildir. Geçmiş şimdiki zamanın içinde yaşar ve atalarımız çocuklarımızın içinde nefes alıp verirler...

*** Yaşadıkça düzelmiyordu hayat, tıpkı yaşlanmakla büyümediği gibi kişinin...

*** Hevesler bize bir şey kazandırmaz, tam tersine kaybettirir.

*** Hayatın özü direnişte yatar. Ancak direnenler insan gibi yaşar.

*** İnsanların ezici çoğunluğu asla düşünmez, düşünenler de asla ezici çoğunluk olmaz. Ayrımı gör! Tarafını seç!

*** Milliyetçi heveslerin sadece bir felaketin yerine bir yenisini koyacağına, kaçınılmaz olarak muhtaçların ve mülksüzlerin aleyhine işleyeceğine inanıyordu. Neticede azınlıklar belki büyük bedeller ödeyerek ayırırlardı kendilerini ait oldukları bütünden, ama neye yarardı ki böyle bir kopma kendi zalimlerini yaratmaktan başka.

*** Osmanlı hükümetinin ilk saf dışı ettikleri arasında yazarlar, şairleri sanatçılar, entelektüeller varmış. Önce "beyinlerden" kurtulmuşlar, ondan sonra gerisini sürmüşler - sıradan insanları.

*** Zira aşk iktidarı sever. Bu sebeptendir ki başkalarına ölümüne aşık olabiliriz, ama bize ölümüne aşık olanları içten içe küçümser, öteleriz.

*** İnsanın fiziksel olarak ayrı olduğu birine halen zihinsel ve duygusal olarak bağlı olması ne korkunç şeydi. Niye çıkartıp atamıyordu eski kocasını benliğinden?

*** Bunca sevgi ve ilgi karşısında bağımsızlığını nasıl koruyabilirdi?

*** Ailemin geçmişine bir yolculuk yapabilsem, aynı zamanda kendi geleceğime doğru yola çıkmış olacağım.

*** Barındırdığı bütün acıya rağmen bugün bizleri hayatta ve bir arada tutan tarihtir.

*** Bana ya gafillerin rehavetini ya da alimlerin metanetini ihsan et. Hangisini seçersen seç, minnettar kalırım ama yalvarırım beni hem bilgili hem güçsüz kılma.

*** Hele hele yaşlandıkça dindarlaşan, öte dünyaya gitmeden evvel sicilini temizlemek için ansızın imana gelen şu çıkarcı hesapçılardan olmaya hiç niyeti yoktu.

Arka Kapaktan:

Elif Şafak´ın Baba ve Piç adlı kitabını okudunuz mu? Okuyun. Üzerine çok yazıldığı için çok kısadan söyleyeceğim: Farklı katmanları, farklı okumaları, farklı çağrışımları keşfetmek için okuyun. Türkçenin sonsuz zenginliğini, Elif Şafak´ın dil oyunlarını, dille oynamasını, dili uçurmasını, cinsiyetçiliğe meydan okuyan dil "hınzırlıklarını" keşfedip, tadını çıkarmak için okuyun. Unutmak, anımsamak, anılar, suskunluklar, sırlar ve gerçekler, isyanlar ve boyun eğmeler, kaçışlar ve arayışlar üzerine, bizi bize anlatan enfes bir roman olduğu için okuyun. Zeynep Oral, Cumhuriyet Canlı ve eğlenceli. Bu muhteşem roman beni alıp uzaklara götürdü. Geri döndüğümde ise beni başka bir gerçeklik bekliyordu. Alan Cheuse, Chicago Tribune Cesur ve güzel... Kitapta pek çok karakter olmasına rağmen, bu karakterler arasında en etkileyici olanı Kazancı ailesinin kadın reislerinden biri değil, belki de İstanbul´un kendisi. John Freeman, Star Tribune Şafak güçlü kadın karakterler yaratma konusunda çok hünerli, ayrıca İstanbul´a ilişkin canlı tasvirler pek çok kişiyi şehre çekecek türden. Şafak´ın karakterleri kitabı bitirdikten sonra bile insanın zihnini terk etmiyor.
-Patricia Corrigan, St. Louis Post-Dispatch-

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.