Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Casus

Casus

CASUS - Paulo Coelho / ROMAN

Usta kalem her zaman ki akıcı kalemi ile biyografik bir eser çıkarmış ortaya. Casus olarak suçlanan ama bunu hiç bir zaman kabul etmeyen, kısa ve bilinen adı ile Mata Hari´nin hikayesi. Kahramanın avukatına yazdığı mektuplardan hareketle yazılan bu roman bir solukta okunuyor.

www.elmaspiriltilari.com/2016/11/casus-kitap-yorumu-paulo-coelho.html ve www.hayeldamlasi.com/2016/12/okudum-bitti-casus-paulo-coelho.html adreslerinde iki farklı okurun Casus ile ilgili değerlendirmeleri kitapla ilgilenenlere fikir verebilecektir.

www.facebook.com/www.kitapokumakistermisin/ www.youtube.com/user/KitapOkumak

Kitaptan:*** ...Ama ben zaten hatırlanmak için değil kendimi anlayabilmek için yazıyorum. (Sayfa 24)

*** Çiçekler hiçbir şeyin kalıcı olmadığını öğretir bize; ne güzellikleri kalıcıdır ne de solgunlukları; çünkü sonradan yeni tohumlar verirler. Mutluyken de üzgünken de bunu hatırla. Her şey geçip gider, yaşlanır, ölür ve yenirden doğar.(Sayfa 28)

*** İnsan aşık olduğu anda hayatının dizginlerini kaptırır, varlığı tehdit altındadır artık; çünkü gönlü ve aklı bir başkasının olur. (Sayfa 60)

*** Aşk bizi aniden öldürür ve geride hiç delil bırakmaz. (Sayfa 60)

*** Şöhret sahibi olmayı istemek kolaydır, zor olansa şöhretini bir aydan, bir yıldan fazla sürdürebilmektir, özellikle de insan şöhreti vücudu sayesinde elde ettiyse. (Sayfa 61)

*** Her an kendimi yeniden keşfediyorum. Hayattaki en ilginç şey de budur zaten. (Sayfa 79)

*** Bütün savaşlar bir gün biter, ölülerin sırtından bir sürü insan zengin olur. (Sayfa 95)

*** Savaşların ilk kurbanı insanlık onurudur. (Sayfa 126)

*** Zaten hukuki ayıpları örtmenin en iyi yolu hep "vatan güvenliği" gerekçesi olmuştur. (Sayfa 134)

*** Vücut çabuk yorulur, ruh ise daima özgürdür. (Sayfa 142)

Arka Kapaktan:

Yanlış devirde doğmuş bir kadınım ben, hiçbir şey düzeltemez bunu. Gelecekte hatırlanacak mıyım, bilmiyorum ama şayet hatırlanırsam mağdur bir kadın olarak değil, cesur adımlar atmış ve ödemesi gereken bedeli korkmadan ödemiş biri olarak görülmek istiyorum.

Mata Hari´nin tek suçu özgür bir kadın olmaktı: Sınırlar ve sınırlamalarla dolu bir dünyada kaderine boyun eğmeyen bir kadın...

Paulo Coelho, 20. yüzyıl başında casuslukla suçlanarak idama mahkûm edilen Mata Hari ile avukatı arasındaki yazışmalardan yola çıkarak kurguladığı Casus´ta bu olağanüstü kişiliği bir roman kahramanına dönüştürerek hayatın ve aşkın gizemlerini sorguluyor.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.