Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Körler Ülkesi

Körler Ülkesi

KÖRLER ÜLKESİ - H. G. Wells / Öykü

"Körler Ülkesi´nde tek gözlü insan kraldır" der öykünün bir yerinde yazar. Oldukça şaşırtıcı bir konusu olan bu öykü körler ülkesine yolu düşen birinin görürken nasıl görmez hale getirildiğini anlatıyor. Masal tadında anlatımı olan öykü bir solukta okunuyor. Okurken ve bittikten sonra okurun kafasında sorular oluşturmayı başarıyor.

okumagozluguolanminiktavsan.blogspot.com.tr/2015/10/korler-ulkesi-hgwells.html veya biposetkitap.blogspot.com.tr/2015/12/korler-ulkesi-hg-wells-kitap-yorumu.html bu farklı öykü hakkında yapılan değerlendirmeler bulacaksınız.

www.facebook.com/www.kitapokumakistermisin/ www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos

Arka Kapaktan:

And Dağları´nın vahşi çorak topraklarında insanların dünyasından elini eteğini çekmiş bir vadi uzanır. Ancak korkunç boğazlar ve buz kaplı bir geçit aşıldıktan sonra ulaşılabilen Körler Ülkesi´dir burası. Vadiyi on yedi gün boyunca karanlığa gömecek bir yanardağ patlamasının ardından, vakti zamanında İspanyol zulmünden kaçarak vadiye sığınmış ve körlük belasıyla cebelleşen insanların dünyayla bağlantısı kopmuştur. Körlüğe derman bulmak için köyden ayrılmış ve koca dünyada mahsur kalmış bir adamın anlattıklarıyla bir efsane olarak varlığını sürdürür Körler Ülkesi. Ta ki Nunez adında genç bir dağcı elim bir kazayla vadide hapsoluncaya kadar...

H. G. Wells´in bu meşhur öyküsüne İspanyol çizer Elena Ferrándiz´in muhteşem resimleri eşlik ediyor.

"… Ann Veronica, Zaman Makinesi, Körler Ülkesi… bunlar Wells´in çağdaşlarının üretebileceğinden çok daha iyi hikayeler."
-Vladimir Nabokov-

"Wells´i yüzyılın başında keşfettiğime çok üzgünüm. Keşke o baş döndüren, kimi zaman da dehşetli mutluluğu hissetmek için onu bugün keşfedebilseydim."
-Jorge Luis Borges-

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.