Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Otomatik Portakal

Otomatik Portakal

OTOMATİK PORTAKAL - Anthony Burgess / ROMAN

Yaratıcının bizlerde görmek istediği gerçekte nedir? Hep iyi olmamız ve iyiyi yapmamız mı acaba? Yazar romanda bu sorunun cevabını arıyor. Yazara göre Tanrı eğer hepimizin iyi olmasını isteseydi bizleri bir otomatik işleyen makine gibi yaratırdı. Gerçekte O bizim iyi ile kötü arasında seçim yaptığımızı görmek istiyor. Ve bu seçme hakkımızın elimizden alınması halinde nasıl çarpıcı sonuçlar ortaya çıkacağını ortaya koymaya çalışan, okurda sorular oluşturmaya çalışan bir eser. Şunu hatırlatmakta yarar var. Kimi okurlar çok beğenirken kimileri de o kadar beğenmemekte. Yorum ve beğeniler iki uç arasında gidip gelebilmekte. Sinema filminin de olduğunu hatırlatmak isteriz.

yorumduragi.blogspot.com/2014/04/inceleme-otomatik-portakala-clockwork.html veya frpnet.net/incelemeler/otomatik-portakal-kitap-incelemesi adreslerinde farklı yorumlar okuyabilirsiniz.

www.facebook.com/www.kitapokumakistermisin/ www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos

Kitaptan: *** Ama kötülüğün sebebini bulmaya çalışarak tırnaklarını kemirmeleri, kahkahadan kırılmama yol açıyor kardeşlerim. İyiliğin sebebini aradıkları yok, öyleyse niye tersini merak ediyorlardı ki?

*** İyilik içten gelir. İyilik bir seçimdir. Bir insan seçemezse, insanlıktan çıkar.

*** Bir akıl kafirliği. Doğruyu görür ve onaylar; ama yanlışı yaparım.

*** Genellikle bu kutunun başında oturup özyaşamlarını yitirerek başkalarınınkine musallat olanlar orta yaşlı, burjuva sınıfındandır.

*** Bugünlerde Devlet Film Şirketi iyice sapıttı. Bizi yatırdığı kış uykusundan uyandırmamak için bu tür zırvaları çevirip duruyor.

*** Seçme hakkına sahip olmayan kişi kişiliğini yitirmiş demektir.

*** Tanrı ne ister? Tanrı iyilik mi ister yoksa iyi olma seçeneğini mi? Kötülüğü seçen bir insan, kendisine iyilik dayatılmış bir insandan bazı açılardan daha üstün olabilir mi?

*** Yetişkinlerin savaştığı, bombalar attığı, birbirini kesip doğradığı, acımasızlığın kol gezdiği bir dünyada gençlerin yurtsever, dine bağlı, uslu terbiyeli olmaları söz konusu değildir.

*** İyiliğin sebebini aradıkları yok, öyleyse niye tersini merak ediyorlar ki?

*** Mükemmel sevgi korkuyu kovar ...

*** Şiddet şiddeti doğurur.

Arka Kapaktan: Tüm hayvanların en zekisi, iyiliğin ne demek olduğunu bilen insanoğluna sistematik bir baskı uygulayarak onu otomatik işleyen bir makine haline getirenlere kılıç kadar keskin olan kalemimle saldırmaktan başka hiçbir şey yapamıyorum...
...
Cockney dilinde (İngiliz argosu) bir deyiş vardır. "Uqueer as as clockwork orange". Bu deyiş, olabilecek en yüksek derecede gariplikleri barındıran kişi anlamına gelir. Bu çok sevdiğim lafı, yıllarca bir kitap başlığında kullanmayı düşünmüşümdür. Bir de tabii Malezyada "canlı" anlamına gelen "orang" sözcüğü var. Kitabı yazmaya başladığımda, rengi ve hoş bir kokusu olan bir meyvenin kullanıldığı bu deyişin, tam da benim anlatmak istediğim duruma, Pavlov kanunlarının uygulanmasına dayalı bir hikayeye çok iyi oturduğunu düşündüm...
-Anthony Burges-

Karabasan gibi bir gelecek atmosferi... Geceleyin sokaklara dehşet saçan, yaşamları şiddet üzerine kurulu gençler... Sosyal kehanet? Kara mizah? Özgür iradenin irdelenişi?.. Otomatik Portakal bunların hepsidir. Aynı zamanda hayranlık verici bir dilsel deneydir, çünkü Burgess antikahramanı için yeni bir dil yaratır: Yakın geleceğin argosu "nadsat"ı.

... ve Stanley Kubrickin muhteşem film uyarlaması, yirminci yüzyılın kült eserlerinden biri olan bu romanın şöhretini pekiştirmiştir...

Çok başarılı bir sistem eleştiri hikayesine sahip bir roman içinde anlatılan hikaye ve mesajlar okuyanı son derece etkileyici bir güce sahip , roman karakteri ve yaşamı farklı bir tarz olsada başlarda sıkılmadan inat ile okumaya devam etmenizin sizi sonunda memnun edeceğini söyleyebilirim.