Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Zen Ustaları

Zen Ustaları

ZEN USTALARI - Anonim / Felsefe

Uzak doğu felsefelerinden biri olan Zen Felsefesinden kısa öykülerden oluşmuş. Ya bu alanda çok bilgi birikiminiz olmalı ya da konuya hakim biri ile konuları ve cümleleri irdeleyerek okumalı. Aksi halde anlatılanları hazmetmek ve kavramak çok kolay değil. javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); tıkladığınızda iki yorum okuyarak biraz daha bilgi edinebilirsiniz. 

books.google.com.tr/books

Kitaptan: ** Başkalarının yardımıyla dışarıdan kazandığın her şey eninde sonunda yok olur.

** Kendini gerçekleştiren cahil, bilge olur. Gerçeği anlayan bilge ise cahilleşir.

** Kulağınla dinlerken anlayamazsın. Ancak gözünle işitmeye başladığın zaman gerçeğe gerçekten yakın olursun.

** Doğrudan ve yanlıştan konuşan, doğrunun ve yanlışın kölesi olur.

** Ne rüzgar ne de bayrak, hareket eden zihindir.

** Atın iyisi daha kırbacın gölgesini gördüğünde koşmaya başlar.

** Kendini gerçekleştirmek için başkalarından medet ummamalısın. Eğer kendini gerçekleştirebilecek biriysen onun en ufak bahsi bile yeter her şeyi anlamana.

** Hiçbir kapı kurtuluş kapısı değildir, hiçbir anlam yoldakinin anlamsızlığına erişemez.

** Nirvana´nın zihnine ulaşmak kolay olsa da farklılığın bilgeliğine ulaşmak zordur. Bu bilgeliğe ulaştığında topraklarında barış ve düzen hüküm sürecek.

** Tek bir parlak ışık hüzmesi bile sonsuzluk boyunca yol alır.

Arka Kapaktan:

Bu kitapta, Zen Ustaları´nın çarpıcı hikayelerinde vücut bulan; yüzyıllara meydan okuyan Zen bilgelik ve aydınlanma arayışını bulacaksınız. Aydınlanma arayışınıza küçücük de olsa bir katkı yapması ümidi ile... Tarih boyunca bazı kitaplar dünyayı değiştirdi. Bununla kalmayıp; bizleri ve birbirimizi görme biçimimizi etkiledi. O kitaplar ki tartışmalara, muhalif fikirlere, savaş ve devrimlere esin kaynağı oldular. Aydınlattılar, harekete geçirdiler, kışkırttılar, teselli ettiler. Yaşamımızı zenginleştirdiler ve bizleri ayrı ayrı kendi yaşamlarımızı sorgulamaya yönelttiler. Şimdi Kafka Kitap sizlere uygarlığı sarsan, insanlık tarihine yön veren ve kendimizi keşfetmemize yardım eden fikirleriyle; büyük düşünürlerin, çığır açanların, radikallerin ve ileriyi görenlerin eserlerini sunuyor.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.