Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Hırsızın Günlüğü

Hırsızın Günlüğü

HIRSIZIN GÜNLÜĞÜ - Jean Genet / Roman

Babası belli olmayan, annesi tarafından terk edilmiş, 10 yaşına kadar yetiştirme yurdunda yaşadıktan sonra kaçıp, sokakları mesken edinmiş hırsız ve eş cinsel olan yazarın başından geçenleri anlattığı sıra dışı bir roman. Herkesin ilgisini çekmese ve ilk sayfalarda ağır ilerlese de sonradan okuru kendine bağlayabiliyor. Yine de iyice araştırmadan başlamamakta yarar var. Aşağıdaki iki farklı okur yorumuna göz atmanızda yarar olacaktır.

erkekadamokur.blogspot.com.tr/2011/01/hrszn-gunlugu.html sanatlariayarlamaenstitusu.blogspot.com.tr/2010/11/sokagn-otobiyografisi-hrszn-gunlugu.html veya javascript:ntrTemp(); adreslerini ziyaret ederek yazar ve kitabı üzerine paylaşılmış değerlendirmeleri okuyabilirsiniz.

www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos twitter.com/kitap_okumak www.facebook.com/www.kitapokumakistermisin/

Kitaptan:

** Güzelliği elde etmek için zorunlu olan şey aşktır. Ve de onu kıran, acımasızlık.

** Alıştık bitlere; bitler içimizdeydi; giysilerimize bir canlılık, bir varlık kazandırıyor, ama bu canlılık, bu varlık yok olduğunda ölüyorlardı. Bu yarı saydam hayvanların kaynaştıklarını bilmek -ve hissetmek- hoşumuza gidiyordu. İnsanlara alıştırılmamış olsalar da, öylesine bize aitlerdi ki; ikimizden başka birinin biti bizi iğrendiriyordu.

Arka Kapaktan:

Jean Genet, çocukluğunda ´piç´ ve öksüz. Büyüdüğünde ´hırsız´, eşcinsel ve yazar. Babasının kim olduğu belli değildir. Annesi ise onu doğar doğmaz terk etti. Küçüklüğünü geçirdiği yetimhaneden 10 yaşında kaçtı. Tıpkı daha sonra yeleştirildiği her yerden ve katıldığı sömürge birliklerinden kaçtığı gibi... Hayatını Avrupa´nın çeşitli ülkelerinde hırsızlık, kaçakçılık gibi karanlık işlerle uğraştı. Ünlü yazarların dikkatini çekince, bu yazarların cumhurbaşkanına verdikleri dilekçeyle cezası affedildi. Fransa´daki toplumsal hareketlerden Filstin mücadelesine, Amerika´daki Kara Panterler hareketlerden Filistin mücadelesine, Amerika´daki kara Panterler hareketinden Filistin mücadelesine, kadar çok sayıda mücadeleye, anarşizan bir tavırla destek verdi. Daha çok romanlar ve tiyatro eserleri, kaleme almış bir yazar olan Genet, Hırsızın Günlüğü´nde otobiyografik öğelere ön plana yer verilmiştir. Yaşamın en ücra köşelerine, hırsızların, fahişelerin, eşcinsellerin, pezevenklerin dünyasına son derece şiirsel bir dille, derin ve incelikli ruhsal çözülmüş en edebi özgülere rastlanılan bir yapıttır.

Erkek egemen toplumun iktidarına, söylemlerine ve davranış kodlarına hem ´karşı´dan meydan okumuş, hem de bu iktidarın ´erkek´ ve ´polis´ nitelikleriyle özdeşleşmenin küçültücü hazzını yaşamış olan Genet, kendi deyimiyle ´korkak, hain, hırsız ve eşcinsel´dir. O, aşağılanmanın en üst mertebesinde bir ´aziz´ gibi dolanırken, tamamı ile dışında kaldığı bizim dünyamız´a tuttuğu aynada, ahlak dışılığın, ihanetin, şiddetin imgelerini bir geçit töreni görkemi içinde seyrettirir.

Yeraltında yaşayan toplum dışı bu ´serseri´nin hayatı, birçok insanın dokunmaya bile cesaret edemediğii kimi değerlere hayatın içinden yapılan bir saldırıdır. Bu hayat Hırsızın Günlüğü´nde bir şiire, fakat vahşi bir şiire dönüşmüştür. Hırsızın Günlüğü, yanıbaşımızda duran ve görmezden gelinen bir dünyanın içerden betimlenişidir.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.