Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Doğmamış Çocuğa Mektup

Doğmamış Çocuğa Mektup

DOĞMAMIŞ ÇOCUĞA MEKTUP - Oriana Fallaci / ROMAN

Tek kelime ile muhteşem. Hayatın böyle sorgulandığı bir esere rastlamak oldukça zor. Mutlaka okumanızı ve kütüphanenizde bulundurmanızı öneririz. kitaplarimolmadanasla.blogspot.com.tr/2014/01/oriana-fallaci-dogmamis-bir-bebege.html veya javascript:ntrTemp(); adreslerinde iki farklı kitap okurunun çok daha detaylı yorumlarını okumanızı tavsiye ederiz.

twitter.com/kitap_okumak www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/ www.youtube.com/user/KitapOkumak/videos

Kitaptan:*** Kadınla erkek arasında aşk dedikleri, bir mevsim. Ve bu mevsim çiçeklenme döneminde nasıl bir yeşillikler şöleniyse, solma döneminde de bir yığın çürüyen yapraktan başka bir şey değil.

*** Erkek doğarsan, umarım hep düşlerimde kurduğum gibi bir erkek olursun; zayıflara karşı yumuşak, küstahlara karşı sert, seni sevenlere karşı cömert, seni kullanmak isteyenlere karşı acımasız... Bir de, İsaların, onları doğuran kadının değil de, Tanrı´nın, Kutsal Ruh´un oğulları olduğunu söyleyen herkesin düşmanı olasın.

*** İnsan, harika bir sözcük; çünkü kadın-erkek ayrımı yapmıyor, kuyruğu olanlarla olmayanlar arasına bir sınır çizmiyor. Ayrıca, kuyruğu olanlarla olmayanları ayıran sınır bir kıl payından fazla değil. Uygulamada, gövdenin içinde başka bir varlık büyütüp büyütememe yeteneğine dayanıyor eninde sonunda. Yüreğin, beynin cinsiyeti yok. Davranışların da yok. Hiç unutma bunu. Ve sen, yüreği ve beyni olan bir kişi olarak yetişirsen, şu ya da bu biçimde -erkek ya da dişi olarak- davranman konusunda ısrar edecekler arasında ben olmayacağım.

Arka Kapaktan:

"Senden korkuyorum. Seni hiç yokluktan zorla çekip alan, gövdeme ekleyen rastlantıdan. Seni çok beklediysem de karşılamaya asla hazır olmadım. Ama kendi kendime hep o kötü soruyu sordum: Ya doğmak hoşuna gitmezse? Ya günün birinde haykırıp suçlarsan beni: ´Sana kim dedi beni dünyaya getir diye ? Neden dünyaya getirdin beni, neden?"


İtalyan yazar Oriana Fallaci böyle diyor derin izler bırakan kitabı Doğmamış Bir Çocuğa Mektup´un başlarında. Erkeğinden ayrılmış bir kadının, gebe olduğunu anladığı andan başlayarak hissettiklerini, iç dünyasında kopan fırtınaları, yaşadığı korkuları, çoşkusunu ve erincini başka hiçbir kitap bu kadar başarıyla yansıtamadı, okuru bu denli etkileyemedi. Bir kadının bedeninde filizlenen o küçüçük canlıyla, onu karnında taşıdığı 1975 yılından bu yana sayısız dile çevrilen bu çarpıcı kitap, Oriana Fallaci´nin ustalıklı ve şiirsel anlatımıyla haklı bir başarıya ulaşıyor; unutulmazlar arasında yerini alıyor.