Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Handan

Handan

HANDAN - Ayşe Kulin / ROMAN

Ayşe Kulin´in güçlü kalemi sizi öyküye bağlasa da her nasılsa bir şeyler yerine oturmamış, eksik kalmış gibi. Halide Edip Adıvar´ı hatırlatması ve Gezi olaylarını irdeliyor olması romanın çekici tarafları olsa gerek. Çok büyük beklentiye girmeden okumakta yarar var. sahriye.blogspot.com.tr/2014/11/iki-bir-handan-kitap-okuma-istegim.html veya kraliceicinkitap.blogspot.com.tr/2015/02/handan-ayse-kulin-kitap-yorumu.html adreslerinde daha detaylı değerlendirmeler okuyabilirsiniz.

www.facebook.com/www.kitapokumakistermisin/ www.youtube.com/watch

Kitaptan:

*** Ruhum hasta. Uzun zamandır hasta ruhum. Hapishane hücresi de olabilirdi. Çünkü suçluyum aynı zamanda. Gerçeklerle yüzleşemediğim için suçlu ruhum. Bedenimse, hasta ve suçlu ruhumu taşımaktan çok yorgun. (Sayfa 10)

*** Şanslı sayılırım yine, kasaba otellerinde yatakta okumaya yetecek kadar ışığı olan başucu lambalarını bulmak kolay değildir. Malum, Türkler okumaz. (Sayfa 11)

*** Kendi mutsuzluklarını hep kendin yarattın, suçu başkalarında arama... (Sayfa 13)

*** ...Muhaberat hızlanmış ama bakıyorum sen kendini ifadede zorlanıyorsun, heyhat! Kelimeleri çeşitli bahanelerle ayıklarsanız, böyle olur işte, lisanınız kurur, ifadeniz zayıflar. (Sayfa 82)

*** Herkesin yazgısını yazan bir kalem vardır. (Sayfa 93)

*** İnanıyordum ki, çocukluklarını sevildiklerini bilerek geçirenler, dünyanın en mutlu, en uyumlu insanlarıydılar. (Sayfa 109)

*** İnsaniyet diye de bir şey vardır, bazen lazım olur. (Sayfa 121)

*** Aşk, insana en büyük tuzaktır, her şeyin önüne geçer. (Sayfa 140)

*** Çok sinirlisin. Asabiyetin hiçbir meseleyi çözmediğini ben tecrübeyle öğrendim, biraz sakin ol. (Sayfa 142)

*** Hangi devirde yaşarsan yaşa, mutlu olmak istiyorsan, bağışlamayı öğrenmelisin, Handan. İnsanların değiştiremeyeceğin taraflarını da olduğu gibi kabul etmeyi öğren. Kendi edep ölçülerine göre bir sınırlama yaparsan, tenkit ettiğin hükümetten ne farkın kalır ki.! (Sayfa 236)

*** Devlet devrilmez, hükümetler devrilir. Zaten hükümetler geçicidir. Kalıcı oldular mı, demokrasi, demokrasi olmaktan çıkar. (Sayfa 257)

*** Her nerede yaşıyorsam, doğru bildiklerim için savaşmak isterim ben. (Sayfa 267)

*** Sonuçta herkes ya kendi hikayesiyle baş başa kalıyor ya da kendi hikayesini bir kitapta buluyordu mutlaka! Ve (kim demişti bunu, hatırlamıyordum) bu dünyada yaşayan herkesin hayatu bir romandı, eğer anlatan iyi bir dinleyici bulduysa. (Sayfa 271)

Arka Kapaktan: Yalnız bir kadın mutlu olabilir mi?

"aşklarını kendileri yaratır, sonra da elleriyle yok mu ederdi bütün kadınlar, yoksa ben mi böyle tuhaftım? Yalnız bir kadın güçlü olabilir miydi? Mutlu olabilir miydi?"

Başına buyruk haliyle; hataları, sevapları, acıları, sakarlıkları, sonsuz içtenlikteki aşkları ve zaaflarıyla hepimizden bir şeyler taşıyan, ama aynı ölçüde özgün, benzersiz bir karakter, Handan… 70´lerin çocuğu Handan, hayatının son derece hassas bir noktasında (yaralı bereli orta yaşında), Halide Edib Adıvar´ın ölümsüz eseri Handan´ın eşliğinde bir keşif, bir hesaplaşma yolculuğuna çıkmaya zorlanır. Bu yolculuk ki aşklar, aldatmalar, aldanmalar, ölümler ve entrikalardan geçecek, dahası, İstanbul´un tarihinin en hareketli, en renkli ve en "gazlı" günlerini, hem de tam ortadan kat edecektir…

Ayşe Kulin her güçlüğe, her şarta göğüs geren ve "asla pes etmeyen" bir kadının, Handan´ın sıra dışı, şakrak ve capcanlı hayat mücadelesine davet ediyor okurları.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.