Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Cahillikler Kitabı

Cahillikler Kitabı

CAHİLLİKLER KİTABI - John Lloyd / İnceleme

Doğruluğundan emin olduğumuz, sorgulamaya gerek dıuymadığımız bilgilerimizin ne kadar hatalı olduğunu bazen hayretle bazen gülerek fark edeceksiniz. Bunun yanında bir çok enterasan bilgiyi ilk defa okuyup bilgi dağarcığınıza ekleyebileceksiniz. Oldukça farklı bir kitap ve farklı şeyler arayan okurlara önerilir.

ziptime.blogspot.com.tr/2010/12/cahillikler-kitab.html veya insanveevren.wordpress.com/2011/04/15/cahillikler-kitabindan-enteresan-bilgiler-sorular-ve-yanitlar/ linklerinde uzun yorum ve alıntılar kitaba olan ilginizi artıracaktır muhtemelen.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/ www.youtube.com/watch

Kitaptan : *** "Şaşırtıcı bir şekilde ışık görünmezdir. Işığın kendisini göremeyiz, yalnızca onun çarptığı şeyi görebiliriz."

*** Makul ve yasalara saygılı İsviçreliler, Avrupa´da köpek eti yiyen tek halktır.

*** Hakikatin yolu cehaletten geçer.

*** Şu ana kadar yaşamış en tehlikeli hayvan nedir?
-Şu ana kadar ölmüş olan insanların yarısını (muhtemelen 45milyar kadar) sivrisinek öldürmüştür.

*** İstanbul´daki en öldürücü salgın hangisidir?
-Jüstinyen vebasıymış. Roma imparatoru 1. Jüstinyen zamanında başlayıp yaklaşık ikiyüzyıl kadar sürmüş.

*** Bir timsahı alt etmek için ne kullanırsınız?
a) Ataş
b) Kese kağıdı
c) El çantası
d) Lastik bant

Boyu 2 metreye kadar olan timsahlar karşısında, sıradan bir lastik bant ile paçayı kurtarabilirsiniz. Bir timsahın çenelerini kapatan kaslar o kadar güçlüdür ki, bu kasların aşağıya doğru olan kuvveti uçurumdan düşen bir kamyonunkine denktir. Ama timsahın çenelerini açan kaslar o kadar zayıftır ki, tek elinizle bir timsahın ağzını kapalı tutabilirsiniz.

*** Burnumuzun ucundaki şeyi görmek sürekli mücadele gerektirir.

*** Hangi olasılık daha yüksektir: Yıldırım düşmesi sonucu ölmek mi, yoksa bir asteroidin çarpmasıyla ölmek mi?

-Saçma gibi görünebilir, ama asteroid çarpması sonucu ölme ihtimali daha yüksektir.
Asteroid den ölme olasılığı 6 milyonda bir. Yıldırımdan ölme olasılığı ise 10 milyonda birdir. Bu oran bir engerek yılanı tarafından ısırılarak ölme ihtimaliyle hemen hemen aynıdır. (Erkeklere kadınlardan 6 kat daha fazla yıldırım çarpar.)

Arka Kapaktan : Bildiğinizi düşündüğünüz her şey yanlış

Bu kitap, yaygın kanılarla ilgili yanlış bilgilerimizin ve yanlış anlamalarımızın kapsamlı bir listesini sunuyor.

Cahillikler Kitabı, filozofların, bilimcilerin ve sokaktaki insanların tarihin büyük bölümünde cevabını aradıkları bir soruya ışık tutuyor: Hakikat nedir, zırva nedir?

Thomas Edison herhangi bir şey hakkında yüzde birin milyonda birinden daha az şey bildiğimizi söylüyordu; Mark Twain sadece matematikte uzmanlaşmak için sekiz milyon yıl gerektiğini düşünüyordu. Cahillikler Kitabı da, bilinecek ne varsa bildiklerini düşünenlere, "her şey bu metinde açıklanmıştır, bilmeniz gereken başka hiçbir şey yok" diyenlere meydan okuyor.

Siz hala iki tane burun deliğimiz olduğunu, Dünya´nın tek bir uydusunun bulunduğunu, beş duyumuz olduğunu, suyun renksiz olduğunu, Amerika´nın adının Amerigo Vespucci´den geldiğini ya da 36 Osmanlı padişahı olduğunu düşünüyorsanız bu kitabı mutlaka okumalısınız.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.