Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Gerçek Özgürlük

Gerçek Özgürlük

GERÇEK ÖZGÜRLÜK - Doğan Cüceloğlu / BİREYSEL GELİŞİM

Kendinize ve çocuklarınıza iyilik yapın, ilk fırsatta bu kitaba zaman ayırın. Yazarın her kitabı gibi bu eseri de hayatınıza değer katacağına inanıyoruz. Okurken bitmesini istemeyeceğiniz bir akıcılık ve etki gücünde. www.savassakar.com/index.php/gercek-ozgurluk-dogan-cuceloglu-kitap-ozeti/ ve javascript:ntrTemp(); adreslerinde oldukça uzun özet ve yorumlara bakmanızı hatırlatmak isteriz.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/ twitter.com/kitap_okumak

Kitaptan: *** Bir insan kendi isteyerek bir fedakarlık yapmışsa, hayatını daha anlamlı kılmak için yapmıştır. İnsanın gerçek kimliğini, hayatını nasıl anlamlı kıldığına bakarak, keşfedebilirsiniz. Bazı insanlar dünya beni görsün diye, bazı insanlar ise dünyayı görmek için dağlara çıkar.

*** Bir insanın yaşamının anlamı, o insanın ´ben´ini aştığı yerde oluşur.

*** Kendi yolculuğumuzu yapmak için buradayız; bu yolculukta kendimiz olabilme cesaretini bulmamız kolay değildir, ama kendimiz olmadan yaşamımızdaki hiçbir şey anlamını bulamaz.

*** Hayatınızın her anında hayal ortakları ve hayal katilleriyle karşılaşacaksınız eğer hayal katillerinin etkisinde kalırsanız, gerçekleştirmek istedikleriniz hep birer hayal olarak kalacak.

*** Gelişmemiş, hasta bireyler gibi, hasta toplumlar da çözüme götürmeyen bazı davranışları tekrar edecek ve ortaya çıkan sonuçları komplo teorileriyle açıklayacak, kendilerine sorumluluk almadan başkalarını suçlayacaktır. Ya da teslimiyetçi bir kadercilik anlayışına sığınacaktır.

*** Eylemlerimizin arkasında seçimlerimiz,
seçimlerimizin arkasında duygularımız,
duygularımızın temelinde ise değerlerimiz yatıyor.

*** ´Eceli gelmeden ölmek´ nedir bilir misin? Hayatının anlamını kaybedenler ve şu veya bu şekilde yerine koyamayanlar, yaşarken ölü gibi olurlar, bazıları sessiz sedasız intihar eder.

*** Kendi özüyle ilişkisi olmayanın gerçek anlamda kimseyle ilişkisi olamaz.

*** Gerçek öğrenmenin, hata yapma özgürlüğü verilen ve "Nasıl daha iyi yapabilirdik?´ diye düşünülen ortamlarda olduğuna inanıyoruz.

*** İnsanın gerçek gücü sevgisinde açığa çıkar.

*** Kendini keşfetmek kolay değildir, bazen yıllar alır. Çoğu insan kendini keşfedemeden ölür gider. Kendini bir tarafa itip başkalarının beklentilerine göre yaşamak çoğu kimseye kolay gelir. Ne var ki, kendisiyle ilişkisi kopuk yaşayan insan eninde sonunda bir iç yalnızlığa gömülür.

*** Bir kişinin kılık kıyafetine ve davranışlarına bakarak onun bir şahsiyet olup olmadığını anlayamazsınız. Bir şahsiyeti belirleyen kendi iç hesaplaşmasıdır, seçimlerini yaparken kullandığı iç hesaplaşması.

*** İnsanlar farkında olduğu kadar yaşar; yaşamın temeli farkında olmak.

Arka Kapaktan: Üniversite öğrencisi Timur ile profesörlükten emekli Yakup Bey tanışırlar. Yakup Bey, Timur´un gözlerinde duygu, düşünce ve davranışlarıyla yaşamı özgürce kucaklayamayan, özüne ulaşamamış bir gencin iç yalnızlığını ve burukluğunu görür. Aylar sürecek bu sohbet Timur için kültür robotluğundan "şahsiyet" olmaya götüren bir özgürlük yolculuğuna dönüşür.

Bana çok şey kattı. Özellikle kendinizi arayış içinde iseniz Sinan Canan Hocanın İFA, yani insanın fabrika ayarları kitabını da okumak çok faydalı olabilir.