Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Sergüzeşt

Sergüzeşt

SERGÜZEŞT - Samipaşazade Sezai / ROMAN

Köleliğin acılarını, zalimlik, para hırsı, asalet, şan şöhret, saf temiz aşk gibi konuları ele alan roman Türk edebiyatının klasikleri arasında önde gelen hatta kurucuları arasında sayılabilir. Her yaştan okurun okuyabileceği kurguya sahip olan romana halen zaman ayıramadınız ise ilk fırsatta elinize almanızı hatırlatırız.

musaozsari.com/2015/02/15/serguzest/ ve www.kesfetkendini.com/Blog/kisiselgelisim/samipasazadesezaiserguzest-3206/m linklerinde klasik roman ve yazarı hakkında daha geniş değerlendirmelere ulaşabilirsiniz.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/ www.youtube.com/watch

Kitaptan: *** Ağlamak uğradığımız felaketlere karşı vücudumuzda kalan son gücün çığlığır. Ağlayamadığımız zamanlar, bizde o gücün de yok olduğu zamanlardır ki, onun yerine geçen etkili sessizlik, en şiddetli acının yarattığı göz yaşlarından daha yakıcıdır.

*** Ahlaksızlık ve batıl inançlar bulaşıcı hastalıklar gibidir. Bütün bir toplumu etkileyebilecek üzücü olaylardan, kanunun menettiği cinayetlerden tamamen kurtulabilmenin tek çaresi, insani ve ahlaki güzellikleri vicdanlara yerleştirmektir...

*** Tebessüm ki; hayatın en önemli, en karanlık yönlerini aydınlatmak için ilahî bir nurdur.

*** Yalnız dökülen göz yaşları acıdır.

*** Gönül aşka karşı daima çocuktur.

*** Çekinme! Kimseler işitmez. Korkma! Bu ağaçların, çiçeklerin ağzı sıkıdır. İnsan değil ki hıyanet etsinler…

*** Yıldızlar karanlıkta parladığı gibi yoksulluk ve yoksunluk içinde de temizlik ve yücelikle parlayan ruhlar yok mudur? Bir kalp, sevmek için mutlak servete, asalete mi muhtaçtır?
Bence en güzel ikbal, ruhun göründüğü iki güzel göz; en büyük servet, kalbin hissini gösteren gül renginde dudaklardan, akseden gülümsemedir. Güzellikten büyük asalet, kalp temizliğinden büyük servet mi olur ?

Arka Kapaktan: Klasikler, ölümsüz olmadıkları için değil sürekli okundukları için de değerlidir. Bizim klasiklerimiz başlangıçta bazı eksiklik ve acemilik taşısalar bile bu onların kurucu olma özelliklerini değiştirmez. Dil kadar hayat da yeniden kurulur onlarda. Dünkü nesiller tarafından ağır aksak da olsa okunan, sevilen ve hayatımızın bir parçasına dönüşen bu eserler bir kez daha ve günün zevkleri ve tercihleri gözetilerek çıkıyor gün yüzüne. Okundukça sevilecek bu eserler dünü selamladığı kadar geleceği kurmaya aday. Aşk, dil, kurgu bütün saflığıyla göz kırpıyor. Yeniden...

Klasikler içinde Sergüzeşt pek çok açıdan özel hir yerde duruyor. Duygusal yoğunluğuyla Servet-i Fünun romanının doğuşuna uygun bir atmosfer yarattığı gibi, sunduğu trajik hikayeyle acıma duygusu uyandırarak okuru, önemli toplumsal meseleler üzerine düşünmeye, ezen-ezilen ayrımını oluşturan koşulları irdelemeye ve geçmişteki "yanlış" uygulamalarla hesaplaşmaya davet ediyor.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.