Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

İstanbul Hatırası

İstanbul Hatırası

İSTANBUL HATIRASI - Ahmet Ümit / Roman - Polisiye

Kendini polisiye roman alanında sevdiren ve kabul ettiren yazarın bu romanını, her zaman olduğu gibi polisiyenin gerilimi ve merakı ile okurken bir yandan da İstanbul´u tanımaya başlayacaksınız. Meğer ne kadar çok farkında olmadığımız, bilmediğimiz hatıraları varmış bu güzel şehrin. Okumaya değer.

zehrasunay.wordpress.com/2013/01/29/istanbul-hatirasi/ sedacurgulkaya.blogspot.com.tr/2010/09/ahmet-umit-ile-bir-istanbul-hatras.html veya

say-it-outloud.blogspot.com.tr/2013/01/ahmet-umit-istanbul-hatras.html adreslerinde kitap hakkında farklı okur yorumları okuyabilirsiniz.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/ www.youtube.com/channel/UCThoOiiW3_8e1n2Se4qJEKw

Kitaptan: *** Kalbin attığı sürece vücut iyileşebilir. Oysa ruhun bir kez darbe aldı mı, o yara dikiş tutmuyor. Sonuna kadar kendi kendine kanamayı sürdürüyor…

*** Toplum çürümüş, neresinden tutsak, elimizde kalıyor.

*** Ölülerden kimseye zarar gelmez Başkomiserim. Kötülük canlılardan gelir, yoldan çıkmış kullardan.

*** Oysa şehirler de insanlar gibidir, geçmişlerini unuturlarsa, tarihlerinden kopartırlarsa kişiliklerinden de kopardırlar. Hiçbir özellikleri kalmaz. Birbirine benzeyen, sıradan insanlar gibi olurlar. Oysa İstanbul sıradan bir şehir değil.

*** ...Ve şu da bir gerçek: Amacınız ne kadar yüce olursa olsun, kendi öz çocuğunuza bile zorla hiçbir şey yaptıramazsınız.

*** İnsanları öldürerek sorunların çözülebileceğine inanmıyorum.

*** Ölümü yoldaş seçenlerin ölümden başka kazanacakları zafer yoktur.

*** Hepimizin bir tek ortak özelliği vardı: İnsan olmak. Farklı inançlara, farklı etnik kökenlere, farklı cinsiyetlere, farklı dünya görüşlerine sahip olsak da hepimiz insandık.

Arka Kapaktan:

Yaşadığın şehir özgür değilse, sen de özgür kalamazsın!..

Byzantion´dan İstanbul´a uzanan heyecan yüklü, tarihsel bir serüven...

Yedi hükümdar, yedi kadim mekan, yedi gizemli olay ve yalın bir gerçek!

Romanlarında zengin arka planı polisiye kurgu içinde vermekteki ustalığı ile bilinen Ahmet Ümit´in bu romanı da yine peşpeşe işlenen cinayetlerin çevresinde kurgulanmış. Ancak bu kitabı sıradan bir polisiye romandan ayıran birçok özellik var. Her şeyden önce zengin kadrosu ile İstanbul Hatırası, çeşitli kesimlerden İstanbulluyu bir araya getirerek içinde barındırdığı alt öykülerle zengin bir yapı sunuyor. Birbirine bağlanan bu alt öyküler bir yandan gerilimin etkisini artırırken bir yandan da romanı şenlikli ve çok yönlü bir yapıya ulaştırıyor.

Kitabın bir başka önemli özelliği de İstanbul hakkında son derece detaylı bilgi içermesi. Kurgunun içine yerleştirilen bu bilgiler hem okumayı daha meraklı hale getiriyor hem de tarih aracılığıyla çok günümüzün dışındaki öykülerin de kurguya yerleşmesine imkan tanıyor. Böylece Ahmet ümit´in İstanbul Hatırası adlı romanı, başka başka dönemlerin öykülerinin eşliğinde, günümüz İstanbul´unun geniş bir panoramasını oluşturuyor. Tutucusundan modernine, eski İstanbullusundan yeni göç etmişine, milliyetçisinden gayrı Müslim´ine varana dek İstanbullu diye adlandırılabilecek herkes bu kitabın içinde kendi öyküleriyle birlikte İstanbul´un devasa çarklarının dişlilerini dile getiriyor. Binlerce yıllık tarihiyle İstanbul başrolü oluştururken romana girip çıkan her karakter de İstanbul´un nasıl İstanbul olduğunu aktarıyor.

Çok sürükleyici. Eski İstanbul nasıldı? diyenler İstanbul´u yeniden keşfedecek. Buram buram tarih ve hikaye, müthiş.

Elinizden bırakamayacağınız, bir yandan İstanbul´u tanıyıp diğer yandan katilin kim olduğunu merakla sayfaları çevirdikçe görüyorsunuz :)