Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Akışı Olmayan Sular

Akışı Olmayan Sular

AKIŞI OLMAYAN SULAR - Pınar Kür / ÖYKÜ

Gerçekten edebi bir kalem. Beş öykünün bir araya toplandığı çalışmayı kitap severlere önerebiliriz. javascript:ntrTemp(); ve javascript:ntrTemp(); linklerinde kitap üzerine daha fazla yorumları okumayı tercih edebilirsiniz.

Tanıtım Bülteninden:

1984 Sait Faik Öykü ödülünü kazanan Akışı Olmayan Sular´da, romanda adı geçen kişiler, geçmiş zaman ile bugünlerini kıyaslamakta, yaşanan acı- tatlı olaylarla hayatın zorluklarından bahsetmektedir. Bir çeşit erişilemeyen duygulardan yola çıkılarak öyküler anlatılmıştır. "Su gibi akıp gitti ömrüm" sözüne inat, bütün akan sular, öykülerde duraksama dönemine giriyor.

Kitaptan: *** ´´Hep susuyorlar. Suçluluğu kesin olanlar. Ne yapsalar suçluluktan kurtulamayacağını bilenler.´´

*** Parası bol olanın çocuğu da kıymetli oluyor nedense.

*** ´´O dünya güzeli annem nereye gitti? Her gittiği yerden bana bir şey getirirdi.´´

*** "Şişe içinde ırmağa atılmış bir mektup gibiyim. Hem ırmağın içindeyim, hem ona bir katkım yok. Hem diyeceğim bir seyler var şişenin içinde kapanmış, hem ırmağın bunlardan haberi yok ve olmayacak. Hem ırmak beni bir yerden bir yere götürüyor, hem gittiğimiz yönü ben saptayamıyorum. Hem ırmak bana dokunmuyor, hem ben ırmağa dokunamıyorum. Birbirimize değmiyoruz."

*** "İnsan çocukken ne istediğini bilse bile ne yapacağını kolayca bilemiyor."

Arka Kapaktan:

Pınar Kür, öykülerini bir yapı ustasının dikkatiyle kuran yazarlarımızdan. Edebiyatın her şeyden önce bir yapı sorunu olduğunu bilen, dağınık anlık izlenimlerin kolay şiirselliğine kendini kaptırmayan bir kurgu ustası. Akışı Olmayan Sular adlı bir kitabındaki öykülerinde Pınar Kür´ün getirdiği şiirsellik, özellikle öyküler okunup bitirildikten sonra tadına varılan bir kusursuzluktan kaynaklanır. Pınar Kür´ün öykülerini okuduğunuzda yalnızca belli öykü kişilerinin aşklarına giren bir yazarlık çabasına tanık olursunuz.
Onun öykülerinin en belirgin özelliklerinden biri de zamana karşı dayanıklılıktır.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.