Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Kelile Ve Dimne

Kelile Ve Dimne

KELİLE ve DİMNE - Beydaba / Masal

Başta La Fontaine olmak üzere bir çok fabl türü masal kitaplarına esin olmuş tarihi klasik. Çocuk kitabı gibi algılansa da her yaştan okurun keyifle okuyabileceği akıcı bir kitap. Özellikle aile olarak okunup, masaldan hep birlikte kıssadan hisseler çıkarıp, üzerine paylaşımlar yapıyor olmak çocuklarımızın hayatlarına çok değerli ve kalıcı katkı yapacağına inanıyoruz.

"Beydeba, öğrencisiyle ha bire kafa yoruyordu hükümdarın talebini tam olarak karşılamak için...Nihayet akıllarına geldi: Onların diyalogu iki hayvanın diliyle olmalıydı. Böylece hayvanların konuşması eğlence ve mizah gibi görülecek söylenenlerin muhtevası ise hikmet olacaktı. Bilgelikten pay alanlar eserin hikmetlerine kulak verecek, hayvanların ve mizahın - bilgeler için yazılan bu kitapta- sadece araç olduğunu anlayacaklardı. Cahiller ve sıradan insanlar ise iki hayvanın karşılıklı kelam eylemesine şaşırıp dikkatlerini toplayacaklar, hiç şüphe etmeyecekler ve dinlediklerini sade eğlence sayarak asıl manayı anlamaya gayret etmeyecek, eserin yazılış amacını bilemeyeceklerdi.´´

javascript:ntrTemp(); buradan ´´Kelile ve Dimne Tercümeleri ve Kitlelerin Eğitimindeki Rolü´´ başlıklı çalışmayı okuyabilirsiniz.

dikkatcekiyorum.blogspot.com.tr/2016/02/kelile-ve-dimne-beydeba.html ve www.goodreads.com/book/show/9544109-kelile-ve-dimne adreslerinde Kelile ve Dimne ile ilgili yapılan yorumlar kitabı biraz daha tanımanıza katkı da bulanabilecekler.

www.youtube.com/watch www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/

Kitaptan: *** Varlıklı olduğu halde cimrilik yapanın hiçbir bahanesi yoktur.

*** Kuşku yok, cahil kişi aldanır, şımarır ve nankörlük eder. Aklı başında, tecrübeli kişiyse devleti ve mülkü ustaca ve esnek bir şekilde yönetir. Sözlerimi düşün. Bunlara gocunma.

*** Bilge kişileri hürmetle karşılamayan, onların diğer insanlardan daha kıymetli olduğunu bilmeyen, onları küçük düşürmeye çekinmeyen adam akılsızdır, dünyasını karartmıştır. O, bilgelerin hakkını çiğnemiş, kara cahillerden olmuştur artık.

*** Hükümdarların ülkeleri üzerinde hakları varsa, bilgelerin de erdemlerinden dolayı büyük hakları olmalıdır... Zira bilgeler, tecrübe ve bilgilerinden ötürü hükümdarlara muhtaç olmazlar. Ama hükümdarların mutlaka onlara ihtiyaçları vardır. Bilgi ve kudreti birbiriyle sarmaş dolaş iki dost gibi görüyorum.

*** Yeis ve kederden hiç bir semere alınmaz. Sebat ve metanet ise ümidin anahtarıdır.

*** En üstün huy, merhametli olmaktır.

*** İyi bir öykü, iyi bir yemek kadar değerlidir bu dünyada.

*** Malın en kötüsü sarf edilmeyeni; eşlerin en kötüsü birbirine uygun olmayanı; evlatların en fenası ana-babasına karşı geleni; arkadaşların en kötüsü, felaket ve buhran anlarında arkadaşına yardım etmeyeni; hükümetlerin en fenası, masumu korkutanı; memleketlerin en kötüsü, emniyetten mahrum olanı; yurtların en kötüsü ise verimsiz olanıdır.

*** Hikmet, dağıtmakla bitmeyen bir hazinedir; yoksulluğun uğramadığı bir ambardır;
eskimeyen giysi, bitmeyen bir lezzettir.

*** Bilge kişiler der ki: - Akıllılık dersen tedbir gibisi; asalet dersen güzel huy gibisi ve zenginlik dersen kanaat gibisi yok.

*** Söylemediğim bir sözden ötürü asla pişman olmadım; oysa söylediğim nice sözler yüzünden defalarca pişman oldum.

Arka Kapaktan: Masal geleneğinden eşsiz bir örnek!

Doğunun en ünlü masallarından biri olan Kelile ve Dimne, adını iki çakaldan alıyor. Bu çakallardan Kelile dürüstlüğü, Dimne ise
hilebazlığı simgeliyor. Hangisinin sonu nasıl oluyor derseniz, bunu "Aslan ile Öküz" masalını okuyunca zaten öğreneceksiniz.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.