Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Çalıkuşu

Çalıkuşu

ÇALIKUŞU - Reşat Nuri Güntekin - ROMAN

Her yaştan okurun elden bırakmadan okuyup bitireceği, duygu yüklü,‘´naif´´ bir Türk klasiği. MEB´in 100 Temel Eser Listesinde yer alan esere kitaplığınızda yer vermenizi öneririz. Bu değerli eserin dizisi ve filmi olduğunu da hatırlatırız. www.xn--edebiyatgretmeni-twb.net/calikusu.htm ve kitapkapan.blogspot.com.tr/2010/09/kitabn-kunyesi-yazar-resat-nuri.html linklerini tıkladığınızda özet ve yorum bulacaksınız.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/ www.youtube.com/watch

Kitaptan: *** O vakit, sadece gözlerim ağlamıştı. Bu gece gönlüm ağlıyor.

*** Daha o gün anlamıştım Feride; ben ömrümce seninle sınanacaktım. Çünkü insan daima en sevdiğiyle sınanır..

*** Daha yirmi üç yaşıma girmedim; yüzümden, vücudumdan çocukluğun izleri silinmedi; halbuki gönlüm, baştan başa bütün sevdiklerimin ölüleriyle dolu.

*** İnsan birini sevmek felaketine uğradı mı esir gibi bir şey oluyor...

*** İnsan yaşadığı yerlerde beraber bulunduğu insanlara görünmez ince tellerle bağlanırmış; ayrılık vaktinde bu bağlar gerilmeye, kopan keman telleri gibi acı sesler çıkarmaya başlar, hep birinin gönlümüzden kopup ayrılması bir ayrı sızı uyandırırmış. Bunu yazan şair ne kadar haklıymış!

*** Kızım , ben çok şeyler biliyorum.Her şeyi anlıyorum. Fakat dünya öyle bir dünya ki , bildiklerinin birçoğunu saklamak lazım.

*** İnsana en yakın akrabaları kalpsizce vurduktan sonra yabancılar vurmuş ne çıkar?

Arka Kapaktan: Çalıkuşu ilk kez 1922 yılında Vakit gazetesinde tefrika edilmiş ve aynı yıl kitap olarak basılmıştır. Beşinci baskısından sonra eser, 1939 yılında bizzat Reşat Nuri Güntekin tarafından sonra tekrar yayımlanmıştır. Bu kitap söz konusu baskısından yararlanılarak aslına uygun olarak yayına hazırlanmıştır.