Youtube Google+ Instagram Twitter Facebook

Şehir Mektupları

Şehir Mektupları

ŞEHİR MEKTUPLARI - Ahmet Rasim / Anı

II. Abdülhamid dönemi şehir hayatı ve kültürünü tanıyabilirsiniz. Yazarın "Malumat" gazetesinde yayınlanmış makalelerinden oluşan kitap halen akıcılığını korumakta ve o dönemle ilgili kaynak eser olma özelliğine sahip. www.nkfu.com/sehir-mektuplari-ahmet-rasim-kitap-ozeti/ linkinde geniş bir tanıtım ve özeti www.kitapyurdu.com/kitap/sehir-mektuplari/92541.html linkinde de çok sayıda okurun kısa kısa yorumlarını okumanız bu kıymetli kitap hakkında çok daha fazla bilgi verebilir size.

www.facebook.com/Kitap-Okumak-%C4%B0ster-misin-327927040637181/ www.youtube.com/watch

Kitaptan :*** Kredi veya itibar denilen şeye pek ziyade güvenmemeli. İnsan bir kere böyle alıştı mı ekseriya uğradığı zararı hissetmiyor. "Veresiye içen iki defa sarhoş olur" lafı boş yere söylenmemiştir. (Sayfa 58)

*** "Muhterem okuyuculara!
Şu aşağıdaki şeylere inanmayınız: İdare memurlarının kasada para yok deyişlerine,
Gazetelerin birbirlerine atıp tutmalarına, Köprü memurlarının görmemezliğe gelmelerine, tramvayların yarım saatte Şişli´ye gideceklerine, Rumeli şimendiferlerinin ortalama hızını otuz kilometreye çıkaracaklarına.
Şirket-i Hayriye´nin vapur tarifelerine, Gümrükçülerin bu sene de para kazanmadık demelerine...." (Sayfa 119)

*** İnsan sadece dedikoduyla değil, biraz da bilgiyle donanmalıdır. (Sayfa 149)

*** Ailesini geçindirmenin üzerine borç olduğunu bilen erkekler, eşlerini mutlu etmişler. (Sayfa 161)

Arka Kapaktan: Klasikler, ölümsüz olmadıkları için değil sürekli okundukları için de değerlidir. Bizim klasiklerimiz başlangıçta bazı eksiklik ve acemilik taşısalar bile bu onların kurucu olma özelliklerini değiştirmez. Dil kadar hayat da yeniden kurulur onlarda. Dünkü nesiller tarafından ağır aksak da olsa okunan, sevilen ve hayatımızın bir parçasına dönüşen bu eserler bir kez daha ve günün zevkleri ve tercihleri gözetilerek çıkıyor gün yüzüne.

Okundukça sevilecek bu eserler dünü selamladığı kadar geleceği kurmaya aday. Aşk, dil, kurgu bütün saflığıyla göz kırpıyor. Yeniden...

Şehrin hem yazarı hem eleştirmeni, hem paparazzisi hem gurmesi, hem seyircisi hem bestecisi, hem hovardası hem de habercisi olan Ahmet Rasim´in Şehir Mektupları, sadece "Nerde o eski İstanbul?" sorusunun cevabı değil canlı ve derin İstanbul´un da karşılığıdır.

Türkçenin büyük kalemlerinden Ahmet Rasim´in Milli Eğitim Bakanlığı´nın 100 Temel Eser listesinde de yer alan Şehir Mektupları ilk defa tam metin olarak günümüz Türkçesiyle okurla buluşuyor.

Bu kitap için daha önce yorum veya alıntı yapılmadı.
Yorum yapabilmek veya alıntı yayınlayabilmek için üye olmanız veya üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Bu kitabı sistemimizden emanet olarak alıp okuyan bir üyemiz yok.

Bu kitabı favorilerine ekleyen bir üyemiz yok.